| gigelArmaghedon a întrebat:

Sunt baiat. E ok daca am 82kg la 1.75 inaltime si aproape 16 ani? Aveam 90kg si am slabit 8 in astea 3 luni de vacanta prin dieta si putine exercitii insa multi dintre prieteni imi spun ca arat la fel...

Am citit pe un site ca maximul de kilograme pentru inaltimea mea ar fi de 79.8

Nu stiu ce sa zic, am uneori impresia ca cei din jurul meu ma vad prea mare de parca as avea peste 100kg si nu ma simt ok...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pHantom1976 a răspuns:

Frate, e mult mai ok sa fii inalt decat a fi scund ai avantaje mari la diferite situatii, nu vad de ce nu te-ai simti ok, si 8 kg in 3 luni ca sa iti zic cred ca ar depinde de corpul tau daca ai avut o slabire uniforma sau nu slabirea poate fi si de la un deficiit de apa, de ex. eu am 15 ani 187cm, 82 kg si ma simt perfect.

| gigelArmaghedon explică (pentru pHantom1976):

Ideea e ca eu ma simt bine in corpul meu, pot face orice, dar unii parca prea exagereaza cand imi spun ca-s "prea mare" si asta ma distruge cel mai tare. Nu-i inteleg deloc pe aia care se leaga de aspectul fizic daca ai cateva kile in plus sau in minus. Totusi as vrea sa ajung la 75kg.

| pHantom1976 a răspuns (pentru gigelArmaghedon):

Dacă tu te lași influențat de părerile altora, eu cred că ar trebui sa schimbi lucrul ăsta.

| gigelArmaghedon explică (pentru pHantom1976):

Ce vrei sa spui mai exact?

13 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te simți ok ar trebui să faci ceva în privința asta, ai putea să mergi la sală.

| aXy99 a răspuns:

Ar fi ideal sa mai slabesti 8-12 kg, dar treptat, nu te grabi.
Ai putea sa te apuci de sala, te-ar ajuta mult.

| alina2k18 a răspuns:

La 1.75 m 82 kg sunt multicele.
Probabil ai procent mare de grasime de arati tot pufos fata de 90 kg.
Oricum, mai da jos 10 kg si fa sport de 3 ori/sapt si te faci frumos pana la Craciunwinking doar de ambitie ai nevoie.

| RobertMoon a răspuns:

Nu contează dacă ai x kg la înălțimea respectivă sau daca n-ai. Important e cum arăți în oglindă. Lasă o fotografie și îți zicem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru vara cealaltă cumpără bicicletă. Eu din mers pe bicicletă toată vara am slăbit 20 kg. În fine, cu un total de 4000 km parcurși pe bicicletă și drumeții de 40, 60, 80, 133, 153 km.

| gigelArmaghedon explică (pentru anonim_4396):

Am bicicleta, dar n-am unde sa fac atata drum, stau la tara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gigelArmaghedon):

Nu e nimic. Iei bicicleta și vii cu ea la oraș. Mă refer pe bicicletă. Eu stau la oraș și mergând pe bicicletă am vizitat sate și comune. Am mers eu la țară.

În fine, eu am și pădure în apropiere. Am munți, am "di țării". Numai timp să ai că în rest ai unde merge.

| morfeo a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar trebuie sa mai slabesti 8kg. Eu am 1.78 si 70kg, dar sunt sportiv de performanta. Scoate sucurile, fast food urile si dulciurile din program si apuca-te de flotari, tractiuni si genuflexiuni. Mananca carne de vita sau pui cu legume sau orez si ar trebui sa iti intrii in forma.

| gigelArmaghedon explică (pentru morfeo):

Asta am facut toata vara, nu m-am mai atins de chipsuri, sucuri sau dulciuri, am mancat carne doar o data pe saptamana (pui sau vita) si am niste gantere de care trag zilnic. Si eu sunt de parere ca ar mai trebui sa slabesc cel putin 7kg.

| morfeo a răspuns (pentru gigelArmaghedon):

Pai in cazul asta esti pe drumul cel bun