| anonim_4396 a întrebat:

Hello! La 14 ani daca sunt baiat si am 1.75 inaltime... 56 kg... am auzit ca este ok. Dar totusi mi se pare cam ciudat... as vrea sa ma ingras cu 10 kg in vacanta de vara care tocmai a inceput. Stiu ca poate pare absurd... dar numai la asta ma gandesc. Cum fac?! Am citit niste articole dar accept pareri de la oricine.Va rog nu ma criticati pentru acesta intrebare chiar daca va poate parea absurda... as dori doar o dieta sau o metoda... b'bye!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Altii, isi doresc sa fie mai slabuti, si tu?!
Eu zic sa mananci, ce-ti trece prin mana.
Dieta.doar medicul sau alege-ti si tu una din revista.ai grija, sa nu le-ncurci.

prfml
| prfml a răspuns:

Nu garantez ca raspunsul meu este cel care trebuie, asa ca iti spun parerea mea. Nu te apuca de mancat la greu, ca organizmul tau se va obisnui cu mult, nu te vei putea abtine de la mancare si vei lua in greutate. Am observat ca de la o anumita varsta, vrem sau nu vrem luam in greutate, asa ca nu te ingrijora, vei obtine ceea ce vrei dar necesita timp. Lasa natura sa isi urmeze cursul, este mai greu cand vrei sa slabesti decat cand vrei sa te ingrasi.

| DiMoDi a răspuns:

La 1, 75 m înălţime, greutatea ideală ar fi de 67-68 kg, dar depinde şi de scheletului fiecăruia... băieţii au scheletul osos mai greu ca fetele, însă există şi excepţii. Având 14 ani, bănuiesc că tocmai ai depăşit o faza de creştere bruscă (specifică vârstei) şi de aceea eşti mai slăbuţ, pentru că acumularea de masă muşchiulară se face mai încet decât creşterea oaselor. Răbdare prietene, urmează! happy
În ce priveşte dieta de îngrăşare, sfatul meu este să mănânci de toate, dar mai ales, făinoase (pâine, paste, aluaturi, prăsituri, orez, cartofi), adică cam tot ce se interzice într-o cură de slăbire (fericitule!)happy Nu neglija nici fructele şi zarzavaturile care asigură aportul de vitamine necesare oricărui organism, şi nici mişcarea (sportul), care te va ajuta să acumulezi masă musculară nu slănină happy
Doooamineeee, de ce nu-i pot da din surplusul meu de kg?!?!? crying

| claudya a răspuns:

Consulta un nutritionist si vei primi "tratamentul "adecvat...

| GreenSky a răspuns:

Mah dar complexati mai sunteti...

| cici_6785 a răspuns:

"Mananca tot ce prinzi" dar la saraacul ficat nu te gandesti(mai ales prajelile) nu mi se pare o idee asa buna sa mananci tot ce prinzi, mai bine mai ai un pic de rabdare, lasa lucrurile sa decurga normal de la sine

| cici_6785 a răspuns:

Revin, la varsta asta din cate stiu eu nu e indicat sa faci nici un tip de diete ca sunteti in crester continua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine... manaca tot ce prinzi! ma gandeam sa respect ceva. o anumita ratie alimentara... ca sa fie mai sanatos sa zic ^^. oricum va multumesc pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am mai informat dupa recomandarile voastre si am aflat cate ceva...
3 mese pe zi ( la ore fixe ) + gustari
somn 8-9 ore
sport ( gantere, fotbal, inot, etc )
+ optional carbohidrati si vitamine suplimentare celor obtinute din fructele comsumate pe zi.
- 2 L de apa...
rezultat - intre 3-5 kg .bine depinde de organism si inteleg asta.
acum mai am o problema... de vreo 3 ani sa zic. nu mai beau apa. Pur si simplu nu pot. O cana pe saptamana e mult.Pepsi, Cola, Sprite, cate un ceai la 2-3 zile. dar nu apa!
Consumul de apa este recomandat in multe privinte. mai aveti carveva porbleme ca acestea? cum sa ma obisnuiesc cu apa?laughing pare ceva de necrezut dar... it's true!