| MariusCristi666 a întrebat:

Sunt baiat si imi doresc sa-mi creasca parul mult mai repede.
Cam de exemplu macar intr-o luna sa fac 6 cm.
Cum credeti ca as putea sa-mi fac parul sa creasca mai repede fara sa mi-l dau cu uleiuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da cum altfel vrei? Prin autosugestie? laughing N-are sens ce spui, daca era sa creasca fara alte metode, crestea.
Ai putea sa iei vitamine pentru cresterea parului... dar nu recomand, mai bine dai cu ulei si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil asa ceva!
Parul creste in medie 1cm - maxim 1.5cm/ luna!
Poti sa folosesti ce vrei tu, dar nimic de pe lumea asta nu-l va face sa creasca 6cm/luna.
Dar, poti sa-ti cumperi o peruca daca tot vrei sa-l ai asa mare!

| MariusCristi666 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma refer sa-mi creasca 6 cm per luna, macar intr-o luna sa-mi creasca 6cm si dupa gata:inapoi la 1.5 cm.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariusCristi666):

Nu exista asa ceva, nici daca-l lipesti!
Este imposibil sa creasca 6 cm intr-o luna!
Normal iti creste 1 cm pe luna, dar in situatii exceptionale cand faci tratament cu uleiuri la radacina, poate sa ajunga sa creasca la 1.5cm/luna.

| dermdoc a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect! Aceasta (1cm/luna) este rata de crestere a firului de par sanatos de pe scalp. Pentru o usoara accelerare a cresterii (castig insesizabil) poti incerca suplimente de tip Novophane capsule 1x2/zi, 2-3 luni. Biologic insa, este imposibila o rata de creste de 6cm intr-o luna.