| Gică2111 a întrebat:

Sunt gras, am 87 de kg, problema mea este că mi se decojeste pielea de pe față, adică pe la falca dreapta, nas mi se face o coaja albă și am niste pete roșii in piele ca niste bube tot pe la bot in partea dreaptă de câteva luni și cosurile mi se cicatrizează.
Se poate sa am diabet? Va rog frumos, seriozitate, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| cezarcomorasu a răspuns:

Drag prieten, pentru a preveni agravarea acestei probleme în timp, ar trebui diagnosticată cât mai repede cu putință. Ceea ce ai descris mai sus, pare a fi o afecțiune cauzată în general genurilor de ten (piele) subțire și roșie, denumită științific "Eritroză". Sensibilitatea pe care o ai poate fi cauzată de expunerea în medii uscate, fapt ce duce la exfolierea pielii deshidratate. Remedii: Tu ai ales o soluționare a situației la nivel informațional, îți înțeleg punctul de vedere și ți-l respect, dar cazul tău medical ar trebui "anchetat" de un medic dermatolog specialist care să te îndrume spre cea mai bună cale profesională pentru a te putea bucura de un tratament special, corespunzător și eficace.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia e din cauza fiactului, hormonilor, grasimea, nu are legatura cu diabetul, punete pe slabit ca uite asa ajungem in groapa, eu de cand am renuntat la zahar ma simt mai bine, mergi pe jos mai mult, ca gras e greu sa alergi stiu cum e

| Simpatic a răspuns (pentru RAY):

Hey cunosc oameni care a grave probleme la ficat si nu prezinta asemenea cojite si nici celebrul galben in jurul ochilor. Da printre altele si ficatul da anumite bube pe corp, modifica culoarea pielii in anumite afectiune dar el poate avea de ex. steatoza si aceea nu este violenta in simptome.
Ne-a zis ca este gras dar la ce inaltime ca e una sa ai 87 kg la 1.60 m si alta la 1.90

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Doar in urma unor analize se poate stii, asa sunt doar ipoteze, se stie faptul ca zaharul poate provoca acnee

| Gică2111 explică (pentru Simpatic):

1.70

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Năpârlești.

| nnnnsbbs a răspuns:

Cel mai sigur e sa mergi la un dermatolog.
Sau sa îți faci niste analize.