Sunt putin ingrijorat. Azi am calcat din greseala intr-un cui ruginit si am simtit o intepatura, cuiul nu a intrat adanc deloc, doar asa la suprafata. Problema este ca nu am dezinfectat rana la timp, dupa 8 ore am incercat sa pun betadina si apa oxigenata, rana era prinsa deja, arata ca un punct negru mic. Ma doare putin cand merg, dar nu tot timpul. Ce ar trebui sa fac? Nu as vrea sa fac acel vaccin anti-tetanos, exista si alte solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In zilele urmatoare schimba zilnic pansamentul, spaland in jurul ranii cu Rivanol si dezinfectand rana cu apa oxigenata + iod (Betadina). Repeti acest procedeu pana ce crusta se va usca si va cadea de la sine.

In tot acest timp urmareste sa nu se inroseasca intens in jurul ranii, sa nu iasa puroi din rana la apasare.
Daca totusi apar asemenea semne, atunci mergi urgent la medic pentru curatirea si dezinfectarea ranii!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic urgent! Poti face tetanos si o incurci. E mai probabil acum sa faci asa ceva decat acum 20 de ani sau mai mult.

| Rd79 a răspuns (pentru Salontanul):

1. De ce e mai probabil sa faci acum decat acum 20 ani?
2. Sper ca stii ca rugina nu contribuie cu nimic la sansa de a face tetanos, da?

Astea fiind spuse, e o idee buna sa ai vaccinul anti tetanos facut, just in case.

| Salontanul a răspuns (pentru Rd79):

Stii ca in astfel de cazuri medicii fac antitetanos? Crezi ca de prosti? Sau ai facut o noua descoperire? Redau: Doctor Adriana Motoc, medic primar boli infectioase: "Mai ales plagile intepate, cum ar fi calcam intr-un cui. Acolo se produce o conditie de lipsa de oxigen." Te rog sa nu-mi mai dai sfaturi! Am atatea vacante si concedii cati ani de viata ai tu. Raspunde celui ce te-a intrebat si lasa-ma pe mine.
Si daca totusi esti Toma-necredinciosul ia legatura cu doamna doctor: http://bit.ly/2FwNTWb

| Rd79 a răspuns (pentru Salontanul):

Ma bucur ca stii cati ani am. Probabil ca ai abilitatea de a citi minti.

Daca tot poti citi minti, poate poti citi exact ce am scris mai devreme? Unde am zis eu ca daca te intepi cu un cui nu e o idee buna sa faci vaccin? Am zis doar ca un cui ruginit nu va produce tetanos (decat daca are microbul respectiv pe el, ceea ce de obicei nu-l are).

| Salontanul a răspuns (pentru Rd79):

M-am uitat peste intrebarile si raspunsurile tale si mi-am dat seama ca esti tanar si necopt. Cat despre cui: ruginit sau nu, poate produce tetanos. In rest, salut! Daca ma mai bruiezi te voi bloca. N-am chef de contraziceri cu "specialisti" in medicina.

| Rd79 a răspuns (pentru Salontanul):

Poti sa fi un pic mai specific, si sa-mi zici care din intrebari sau raspunsuri ti-a dat impresia asta, si de ce?

Apropo, orice leziune poate produce tetanos.

| leeya a răspuns:

N-ai nici pe naiba. Am calcat de o grămadă de ori și nici nu am dat importanță, sunt inca vie.

| BlackNotorious a răspuns:

Pai depinde! Si eu cand eram mic am calcat intr-un cui ruginit, partea nasoala e ca mi-a iesit pe cealalta parte, nu am fost la spital dar am pus betadina si apa oxigenata, m-am pansat, tot tacamul.
Daca nu te doare nu ti face griji, eventual mergi la spital si medicul sau asistenta o sa sesizeze ce i de facut!
Numai bine!