| LoLoPardus a întrebat:

vreau sa iau arginina plus de la calivita pentru a-mi stimula cresterea in inaltime, stiu ca o sa mi se spuna : cresti cat iti este dat sa cresti...
este ok daca iau o tableta pe zi? Ma gandeam sa nu se acomodeze organismul si sa nu mai vad efecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Arginina nu te va ajuta sa cresti in inaltime. Daca vrei sa ieiun astfel de preparat, cu efecte practic necunoscute, e bine sa discuti cu medicul de familie, macar sa faci niste analize prin care sa monitorizeze toxicitatea

| cristimihailov a răspuns:

Doctorul endocrinolog ar avea o solutie pentru tine cu un tratament cu hormoni somatotropi.

Nu specifici varsta, asa ca ar trebui sa stii ca in jurul a 18...21 de ani, cand maturizarea sexuala a corpului este gata, cresterea scheletului se opreste prin suprimarea de catee hormonii sexuali a hormonilor de crestere si de inchiderea mugurilor de crestere ai oaselor.

Varsta recomandata ar fi in jurul a 15 ani... 6 ani poate. La 17 ani e putin mai complicat pentru ca acel proces de maturizare sexuala nu incepe instant ci usor. Asa ca sunt necesare niste analize deoarece ar putea avea ca efect cresterea inegala a oaselor.

Dar oricum medicul endocrinolog ar trebui sa iti ofere aceste raspunsuri. Eventual poate este necesara si o verificare a ta, daca ai vreo problema endocrinologica.

Cat despre pastile... lasa-le ca nu ajuta. In general acelea sunt facute cu substante minerale care se absorb putin catre deloc (gen fier mineral, calciu si tot asa). Tu ai nevoie sa fie de origine organica.

Miscarea si sportul in general reprezinta un factor favorizant al cresterii (in conditii normale), dar nu definitoriu.

Oricum ar fi, tine minte ca nu sunt medic si acestea subt opinii personale. Controlul medical este cel care ar trebui sa te indrume.

| CatozAkuma a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un doctor. Fiecare organism reactioneaza diferit, de aceea trebuie consultatii. Totusi nu recomand.