| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. Aceasta este o intrebare pentru cunoscatorii in culturism.
Vreau sa incep sa beau cate 2-3 oua (de gaina) si nu stiu cand sa le beau : la trezire? inainte de antrenament? dupa antrenament?

Multumesc frumos. Daca aveti idee ce as mai putea pune pe langa oua ar fi frumos sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un energizant la fel de bun ca RedBull, insa bazat pe proteine, nu pe cofeina, deci care chiar iti da energie: un galbenus de ou, frecat cu zahar, intr-o cana cu lapte. Poti sa faci chestia si cu doua galbenusuri, ideal dupa antrenament, nicidecum inainte, altfel, daca tragi din greu, poti avea probleme. Indicat e sa nu maninci deloc inainte de antrenament, cel putin cu o jumatate de ora. Si sa nu iei ouale inainte de masa, ca iti va taia pofta de mincare - sunt satioase!

| NameoftheCentury a răspuns:

Mai bine le fierbi, contin mai multe proteine asa.

| alexblack00 a răspuns:

Pai bea 2 cu lapte inainte de antrenament sau e de ajuns si unu inainte de antrenament si dupa ce ai terminat antrenamentu succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexblack00):

Oua crude cu lapte, cea mai CRETINA combinatie posibila din 2 motive :

1. ouale crude au o enzima care IMPIEDICA absorbtia proteinelor. de-aia ouale fierte au MAI MULTE PROTEINE decat alea crude

2. laptele incetineste absorbtia proteinelor.

Terminati cu aberatii de COPII RETARDATI, cum vedeti voi prin rocky si documentati-va inainte sa faceti tampenii.