| SimplePeople a întrebat:

Salut tuturor, in urma cu 1 an aveam 77 kg foarte mult la 1.60 ai mei... am reusit cu chiu cu vai si am slabit ceva kg acum am ajuns la 68 si 1.68m am facut sport m-am infometat ( mare prostie ) nu mancam deloc (stiu a fost o idee stupica ) am facut tot felul de exerciti ex : abdomene, alergam pe loc, genoflexiuni etc. Acum as vrea niste sfaturi sa mai slabesc sa ajung pe la 60-63 kg este posibil precizez ca am 16 ani... faza e ca nu mananc exesiv prima masa la mine este pe la ora 12-13 de obicei cateodata si pe la 14-15 dimineata nu pot manca deloc ( daca mananc am o stare ciudata ma doare burta ). As vrea niste sfaturi, tin sa precizez ca la picioare in partea de sus sunt mai gras. Vreau niste tipuri de exerciti ( stiu ca alergatul e sfant dar e prea frig afara ) ma gandeam cand se mai incalzeste sa alerg dar acuma vreau ceva sa fac acasa si vreau niste sfaturi si la alimentatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Syndre a răspuns:

Nu contează cât mânânci, contează ce mânânci.
Învață să mânânci sănătos, mânâncă mult pește, carne slabă, multe legume, fructe în cantități limitate că zahăr și destule calorii, lactate degresate și renunță la prăjeli, grăsimi, zahăr, pâine, făinoase, dulciuri, sucuri etc. 3 mese pe zi și 2 gustări, 2l de apă. Poți să-ți calculezi caloriile(pentru asta te sfătuiesc să te ajuți de un program gen myfitnesspal), dar odată ce mânânci numai alimente în genul e destul de greu să treci peste limita calorică.
Poți adăuga și sport în ecuație, deși dieta e 90%, nu poți spune că ești sănătos atâta timp cât ești sedentar.
Ai într-adevăr câteva kg de slăbit, ești la limită să fii supraponderal în momentul de față. Ai putea să mai dai măcar vreo 6-10kg. Dacă ai ambiție și răbdare se poate, dar atâta timp cât nu înveți niște principii alimentare sănătoase nu ai să ajungi nicăieri, odată ce te întorci la mâncat prostii te vei îngrășa iar. Mult succes!

| darkusss a răspuns:

De ce vrei sa ai 60-63 kg ma? E prea putin.
Normal ca picioarele sunt mai groase in partea de sus. Doar nu ai vrea sa ai niste scoabe...

| SimplePeople explică (pentru darkusss):

Pai eu ma simt cam greut vreau sa mai scad ceva kg, nu chiar scoabe dar nici asa buturugawinking adica ma intelegi ce spun.