| Nustiu1910 a întrebat:

Salut,va rog cei care nu stiu sa nu isi bata joc thx.
Am 13 ani..si am 99 de kg. daca ma poate cineva ajuta cum pot slabi macar 30 de kg ...in cateva zile ma voi duce la sala sa fac pe banda de alergat mers alert(pentru ca imi distrug incheieturile daca alerg cu aceasta greutate)
Voi mai face stapper si bicicleta si voi trece la o dieta bazata pe legume, seminte etc. si fructe daca stie cineva ce as mai putea face astept cu drag un raspuns.Dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dieta, mai ales la varsta ta, nu trebuie sa fie bazata pe fructe, legume si seminte, fiindca iti va face mai mult rau decat bine. In primul rand nu vei avea suficiente proteine sa cresti in inaltime si sa iti intaresti oasele si muschii si, in al doilea rand, vei fi tentat sa consumi foarte multe calorii din amidon.
Trebuie sa ai o dieta echilibrata, facuta de un medic nutritionist. NU e deloc usor sa faci o dieta pentru varsta ta, in nici un caz nu o poate face cineva care nu a studiat multi ani domeniul medical. Daca vrei o dieta dupa ureche dar care sa nu iti faca rau, poti face cam asa: nu mananci deloc dulciuri si paste. Mananci in fiecare zi maxim doua felii subtiri de paine sau un cartof mediu sau un pumn de orez. Niciodata in aceeasi zi nu mananci paine si orez sau paine si cartofi. Mananci multe lactate degresate, multa carne slaba fiarta si multe legume. Mananci zilnic o ciorba si injumatatesti resul mancarii. Mananci cu moderatie fructe si nu din cele dulci (sunt interzise bananele, strugurii, perele; sunt preferate grapefruit, portocale, lamai, visine, cirese, mere, nectarine, kiwi, caise). Fii atent la fructe, o nectarina mica are 100 de calorii, cat o varza mare. Nu manca mai mult de un pumn mic de seminte pe zi, obligatoriu crude (neprajite) si nesarate.

7 răspunsuri:
| UnCorpSanatos a răspuns:

Salut.
Cert este ca nu trebuie sa iti propui sa slabesti cat mai repede.
Daca vrei sa aduci un echilibru in viata ta dezordonata in ceea ce priveste alimentatia este foarte bine. Fiecare gaura de la curea, fiecare marime la pantaloni sau bluze, te va motiva sa mergi mai departe pe drumul pe care l-ai ales.
2 reguli simple: mancare cu putine calorii (atentie, sanatos nu este neaparat si cu putine calorii) si cat mai multa miscare.
Miscare: alege sa mergi pe jos, in loc sa iei masina, taxiul, tramvaiul, autobuzul. Da, poate sa dureze mai mult, iesi din casa cu 30 de minute mai repede, acea miscare iti va ajuta organismul sa piarda in greutate si sa fie mai sanatos (implicit sa te simti mai bine. Du-te la sala, fa exercitii care nu-ti solicita incheieturile: stepper, bicicleta si nu renunta usor! Singurele blocaje care pot sa apara sunt cele ale insuficientei respiratorii, dar pe acelea o sa le depasesti treptat, cu fiecare antrenament.
Alimentatie: exclude sucurile (de orice fel, chiar si cele "naturale"), exclude zaharul din cafea sau ceai si inlocuieste-le toate acestea cu apa plata sau de la robinet, cu o felie de lamaie (fara coaja, nu va ma fi amara) si va fi mai usor de baut.
Renunta de tot la: prajituri, dulciuri, bomboane, snacksuri, covrigei, saratele, alune, fistic, etc.
Mananca garnituri sanatoase: orez (alb sau brun), paste cat mai putine, cartofi neprajiti (pot fi: la cuptor, piure, naturi, aurii).
Mananca carne slaba si neprajita in ulei: pui, curcan, peste, iepure. Preparate cu cat mai putin ulei, ideal: fierte, la abur sau la cuptor.
Semintele pot sa-ti aduca un aport caloric major in alimentatie. Da, sunt sanatoase, dar atentie la cantitati! 100 de grame de seminte pot sa iti aduca 30% din caloriile zilnice, fara sa constientizezi.
Afla mai multe despre nutritie: https://www.uncorpsanatos.ro/category/nutritie/

| Nustiu1910 explică (pentru UnCorpSanatos):

De ex de dimineata ce as putea manca?

| Brigaela a răspuns (pentru Nustiu1910):

O felie subtire de paine cu un iaurt degresat si un mar. Sau o felie subtire de paine cu o bucata de piept de pui fiarta, un ceai neindulcit si 5-6 migdale crude. Sau o felie subtire de paine cu branza slaba de vaci si o rosie.

| Nustiu1910 explică (pentru UnCorpSanatos):

Mango si ananas e ok daca mananc?

| Nustiu1910 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru Nustiu1910):

Da, ca desert. Nu ca mese principale.

| Nustiu1910 explică:

Nu prea inteleg cum se practica