| Sh4d0wGh0st a întrebat:

Salut, voiam sa va intreb: e adevarat ca atunci cand dai cu pumnul (monturile) sau cu orice os in perete sau in ceva tare se creaza niste microfracture care cu timpul intareste acel os?
Daca da in cat timp se intareste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apocalipsa22 a răspuns:

Da e adevrat, am vazut si eu un documentar prin care un om de 40 ani spargea 5 caramizi cu Tibia (osul lung de la picior, incearca sa dai cu ea intr-un par, ai sa urli de durere). El se antrena zilnic, dadea cu picioarele cate 2 ore intr-un par ca sa se mentina si sa creasca duritate osului.Da e adevarat, dar iti trebuie antrenament.

| Sh4d0wGh0st explică (pentru Apocalipsa22):

Si in cat timp o sa se intareasca? Eu vreau sa intaresc monturile pumnului

| Apocalipsa22 a răspuns (pentru Sh4d0wGh0st):

Asta nu stiu ca n-am incercat. Ti-am spus, omul acela avea 40 ani deci cred ca facea asta de vreo 10 ani dar estimez eu ca la pumni mai putin fiindca la pumni nu te doare asa tare. Si cred ca vrei sa faci asta ca atunci cand dai mai multi pumni sa nu te dora. Nu cred ca vrei sa te apuci sa spargi lucruri cu palma. Cred ca la vreo 1-2 ani cauta si tu pe net.

| Sh4d0wGh0st explică (pentru Apocalipsa22):

Da e cum ai spus tu am cautat pe net si cica un acest proces se finalizeaza intr-un an, in acel timp s-a terminat procesul si os-ul e ca peretele.
Mersi frumos

| Apocalipsa22 a răspuns (pentru Sh4d0wGh0st):

CU placere.

6 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Datul cu pumnii in pereti iti intareste oasele mainii, pe langa asta, nu o sa mai simti aceeasi durere cand lovesti ceva.
Acum sa te lamuresc pe tine si pe ceilalti cu "datul cu pumnul in pereti". Nu e o actiune metaforica, prieteni. Se ia pumnul, se alege peretele si se loveste pumnul de perete. Daca prima data ti se pare ca a fost prea usor, mai dai si a doua oara. A treia oara de obicei nu te mai tine (asa este la inceput), pentru ca ai pumnul deja umflat. Dar trebuie sa gandesti de ce ai inceput sa faci asta, apoi continua! Asa ca dai scurt si cu putere. Din incheietura (ca la box). Acest dat cu pumnul in perete aduce beneficii fizice cat si beneficii mentale.
Exemple de beneficii fizice: dezvoltarea vitezei de reactie, cresterea fortei, cresterea mobilitatii, obisnuinta cu durerea, etc.
Exemple de beneficii mentale: cresterea increderii in prporiile capacitati, dezvoltarea determinarii si rabdarii, etc.
Iar ce spui tu este asemanator cu rezultatul loviturilor date cu pumnul in perete (in acele oase apar unele fracturi minuscule, apoi oasele se refac, dar daca continui antrenamentul, ele se tot refac pana cand apare un mic strat osos peste acele fracturi). Ai nevoie de cel putin 6 luni de practicarea acestui exercitiu, si ai nevoie de un antrenament pe masura.

| MGica a răspuns:

Daca nu stii ce faci, n-o fa. Nu crede tot ce se scrie, daca vrei sa ajungi la spital cu oase rupte, da-i bataie.