| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Vreau sa mi iau niste antidepresive.
Imi puteti spune daca le pot lua de la farmacie, cat costa, daca am nevoie de aprobarea vreunui medic si ce efecte negative pot avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua antidepresive fara reteta speciala. Au multe efecte adverse, de aceea tratamentul este intotdeauna atent supravegheat de un psihiatru.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Cu cine ar trebuie sa vorbesc? medicul de familie? un pshiatru sau pshiolog?
Starea mea de spirit e ok, dar vreau sa ma simt mai bine... am insomnii si cateodata intru in depresize pentru cateva secunde apoi ma simt iar bine, dupa care intru iar in depresie pentru cateva secunde. Sunt cam stresante aceste schimbari de spirit.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Discuta cu un psiholog. Nu ai nevoie de antidepresive pentru atata lucru. Daca iei antidepresive va trebui sa renunti la sport si, in general, vei dormi mult si te vei simti molesit, pasiv.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Care i legatura dintre sport si antidepresive?
stiu putin anatomie, dar in rest stau prost cu medicina happy

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Antidepresivele reduc foarte mult capacitatea de efort si nu se recomanda ca in timpul tratamentului sa faci exercitii obositoare. Cat timp vei lua antideprsive trebuie sa te protejezi, sa reduci cat mai mult din efort, sa te odihnesti mult, sa nu iti supui organismul nici unui stres.

| BiuL a răspuns:

Antidepresivele se pot cumpara doar pe baza unei prescriptii de la medic. si nu se apeleaza la ele decat in ultima instanta pentru ca sunt un fel de droguri, dau depedenta si au efecte adverse... incearca pentru inceput ceva pastile naturiste, intereaba la farmacie sau la un plafar.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai depresie grava, se vindeca doar cu medicamente, care pot fi prescrise doar de psihiatru. De obicei trebuie sa ai pe cineva langa tine sa te urmareasca ce faci, altfel in primele saptamani de antidepresive creste riscul de a te sinucide.

Atentie ca a consuma suplimente alimentare fara supraveghere medicala regulata poate produce printre altele probleme psihice.

| untu a răspuns:

Sa cumperi o ciocolata neagra si amaruie, este un anti depresiv foarte bun decat chimicalele de medicamente!

| Vi003 a răspuns:

De unde stii ca-ti trebuie antidepresive? Nu-ti recomand sa testezi pe tine niciun medicament fara prescriptia medicului. Un efect linistitor, dar sa nu bei in cantitate mare, il are ceaiul de tei indulcit cu miere. Incearca sa te hidratezi suficient si-ai sa vezi ca-ti va fi mult mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Vi003):

Sunte sportiv ( sala, inot, karate, cardio regulat )
Am cinci mese sanatoase pe zi, regimul mi a fost facut de catre un nutritionist.
Problema nu e de la alimentatie.
P.S.: in jur la 3 litri de apa pe zi.

| hhhapciuuu a răspuns:

Cumperi seminte de zorele de la piata. le treci prin apa apoi rozi cate 100-doza usoarawinking o sa iti ramana o senzatie de greata asa ca sa mananci o bomboana dupa ce le rozi pe toate. contine LSA-ceva mai putin nociv decat LSD. e folosit ca ingredient in andidepresive. doar ca asta e natural si nu are efecte adverse -poate doar daca au fost date semintele cu chimicale, dar de aceea le treci prin apa minerala inainte(apa cu clor de la robinet elimina efectul LSA-ului ) stai linistit ca nu o sa devii dependent. o sa te faca sa fi nitel mai fericit. tine intre 3-6 ore

| hhhapciuuu a răspuns:

Magneziu. le gasesti la farmacie fara prescriptie de la medic. sunt niste vitamine foarte bune care functioneaza ca antidepresive. le gasesti ca si comprimate pe care le pui in apa. poti sa ceri ca si pastile de inghitit. Nu au efecte adverse. costa sub 30 de lei. bafta. ti-as recomanda sa cauti problema de la care vine toata tristetea si sa incerci sa o inlaturi, inainte de a incerca si alte metode. bye