| Ferii a întrebat:

Salutare.
Am 14 ani, 1.78 si 81 de kg si vreau sa ma apuc de sala ca sa slabesc si sa pun masa muschulara pe mine. Problema este ca mama nu ma lasa ca zice ca nu sunt gras dar eu simt asta pe mine si nu suport... si din cauza asta nu pot sa-mi gasesc si o iubita... si nu stiu cum sa o conving. Banii cu care sa platesc pentru abonament sunt facuti de mine. Cum as putea-o convinge?
Dau funda!
P.S.: Vreau sa ma apuc din cauza ca am multa grasime pe burta si am si tate si sunt baiat si arat oribil, imi este rusine de mine. Tin si o dieta cat de cat stricta de 3 luni si in 3 luni am reusit sa dau jos 3kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Daca mama ta nu iti permite, vorbeste cu tatal tau.
Iti recomand sa nu ridici greutati deoarece oasele si articulatiile tale nu sunt complet dezvoltate. Vei avea de suferit mai tarziu,
Iti recomand sa alergi pe banda 15 minute in fiecare zi.
Cat despre alimentatie, e simplu:
Fara sare, fara ulei, fara zahar, fara grasimi, fara prajeli, fara paine.
Mai multe legume si mai putini carbohidrati.
Sa nu fie prea stricta ca sa nu ajungi la spital.
Este recomandat sa slabesti cel mult 4kg pe luna.

| NYØ2002 a răspuns:

Tu nu trebuie sa ai mai mare greutate decat inaltimea ta.La 1,78 m trebuie sa ai intre 75-78kg maxim