| SakuraMiraiEdo a întrebat:

Inainte eram foarte slaba, iar iarna trecuta m-am ingrasat excesiv de mult, vreo 10 kg. Vreau sa slabesc iar pentru ca pur si simplu nu-mi place cum sunt asa. De sala n-am timp, asa ca vreau sa tin o dieta, dar problema e ca, cu mama in casa nu e posibil sa tin una. Ea nu vrea sa slabesc, nu ma lasa practic, ma obliga la propriu sa mananc. Spune ca arat bine asa, but trust me, arat oribil :") Cum pot s-o conving sa ma lase sa slabesc, sa tin o dieta? Nu e ca si cum vreau sa fiu scandura inapoi, dar cum sunt acum...e exagerat pentru mine. Si nu vreau sa o aud cum comenteaza, stiu ca e o mama si cica stie ce e bine pentru mine, but man THIS IS NOT HEALTHY.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu poti sa o convingi pe mama ta. Si nici nu trebuie. Pentru ca nu e "cica", ea chiar stie ce e bine pentru tine.
Dar hai sa vedem cum putem sa o "pacalim" pe mama ta. Gaseste pe net vreo lista cu aportul caloric al fiecarui aliment. Fereste-te de cele cu aport caloric mare. Consuma din acelea cu aport caloric mic.
Iar daca mama ta face mincare si trebuie sa maninci, fa orice ca portia sa fie cit mai mica in cazurile in care are aport caloric mare. Poti apela la o smecherie. La prinz, maninca doua portii de supa/ciorba, care e mai mult apa, maninci doar putin din felul doi, cu pretextul ca te-ai saturat, iar desertul il lasi deoparte, de regula el are cel mai mare aport caloric, fiind predominante dulciurile, doar daca sunt fructe maninci, pentru ca ele au aport caloric redus.
Dar uite ca ma tin de prostii si invat pe cineva cum sa slabeasca. happy Nu cred ca ar fi cazul la tine. Daca esti acum cum erai cand ai facut poza de la profil, arati foarte bine, nu e deloc cazul sa slabesti, mama ta are dreptate.
Si totusi, nu as lasa miscarea deoparte, fiind benefica si pentru slabit, si pentru sanatatea intregului organism. Ar fi optiunea cea mai serioasa fata de orice alta varianta, de orice alta dieta.

| Adry05 a răspuns:

Mananca mai putin cantitativ(dar cat inca sa te saturi, incearca doar sa mananci mai incet si sa mesteci mai mult fiecare imucatura de mancare) si mai des si fa-i miscare acasa, ai exercitii gramada pe Youtube.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa stii ca, 10 kg in 3 luni de zile nu este deloc sanatos!
Apoi, nu iti baga nimeni in gura cu forta, poti manaca portii reduse, indiferent cat te forteaza mama ta, ca doar nu-ti toarna cu forta pe gat.
Nu-i nevoie sa mergi la sala ca sa slabesti, ai tot ce trebuie in casa: poti face aerobic in casa, poti face: genoflexiuni, flotari, sarituri cu coarda sau pe loc, pui picioarele sub marginea patului si faci abdomene, poti dansa zumba, sunt atat de multe optiuni ca nu ai nevoie decat de jumatate de ora de munca intensa, ca sa incepi sa dai jos, dar trebuie facut zilnic, in special dimineata. Iar pentru asta nimeni nu are scuze ca nu are timp, te scoli pur si simplu cu jumatate de ora mai devreme.
Apoi, daca renunti la paine si reduci portiile de mancare, cu un pic de exercitiu, poti slabi usor cate 1 kg pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gateste tu in locul ei si incearca sa faci mancarea mai 'slaba'.

| Stropdeploaie a răspuns:

Cati ani ai. ce inalltime ai...dar sigur ai sub 18...
Asa ca. sigur totul este doar un moft in mintea.ta ca mna. asa ai auzit si tu. ca trebuie sa fi perfecta. fara burta. fara colacei..hi. sper sa nu te superi. dar cum ai ajuns sa crezi ca trebuie sa slabesti exact 10. kg... si de ce crezi ca trebuie sa ti neaparat o dieta...nu cumva vrei si medicamente minune.ok. sper sa nu ma faci comunist sau ceva. de genul. Vrei sa slabesti ori sa nu te mai ingrasi. incearca sa nu mai mananci tot felul de prosti de prin comert. gen fast fooduri. pizza. chiar si banali covrigi. si tot ce tine. de sucuri acidulate. foietaje smd!
Succes!

| suntsuper a răspuns:

Mananca mai multe legume, fructe si mai putin din restul. fa exercitii(poti si in casa). Exista multe canale pe Youtube cu workouturi, unul ar fi Fitness Blender. E un canal bun, mai ales ca iti spune si cam cate kcal arzi. Fa workouturi cardio(nu strength) si o sa vezi ca vei slabi

| Mirela123yz a răspuns:

Explica i ca vrei sa mai slabesti 2 3 kg poate intelege. daca nu, ramai cu greutatea pe care o ai si nu te mai complexa.
Apropo cum te ai ingrasat? Eu am 43 kg si 1.65 si vreau sa ajung la 50kg.

| Andersann a răspuns:

Daca vrei sa slabesti ar trebui sa renunti la 2 alimente, paine si zahar.

| Dinu_Ioana_2000 a răspuns:

Iti pot da eu un regim sigur.
mama ta nu are cum sa nu te lase sa il tii, deoarece nu te imbolnavesti sau altceva.

alimente interzise:
dulciuri
paine alba
paste fainoase
produse de patiserie
aluaturi
biscuiti ( toate produsele pe baza de faina)
alune
nuci
pepene galben
pere pargamute
struguri

Alimente permise:
carne slaba (vita, pui,curcan, peste alb), (la gratar, fiarta, innabusita).
Produse lactate: lapte dulce, batut, sana, iaurt, kefir.
Branza de vaci sau telemea de vaci degresata.
Oua ( 4 bucati pe sapt.) Fierte sau ochiuri.
Zarzavaturi si legume fierte sau crude: ardei,castraveti, ceapa, salata verde,ciuperci,conopida,dovlecei,fasole verde,loboda,morcov,ridichi,rosii,spanac,telina,urzici,varza,brocoli,masare.
fructe:caise,zarzare,capsuni,cirese,visine,portocale,grapefruit,mandarine,mere, pepene verde.
Paine neagra, graham, secara sau paine dietetica.
mamaliga
grasimi vegetale:ulei
sucuri de fructe sau compoturi, indulcite cu indulcitori artificiali: Aspartam, Sucrazit, Zaharina.

-3 mese principale si doua gustari.

Mic dejun:
1-2 felii de paine cu sunca slaba, sau branza de vaci, sau ou, cu o leguma
lapte (cu cacao) sau iaurt

Ora 11:
masa de fructe ( este permisa banana doar in asociere cu alte fructe)

Masa de pranz:
supa sau ciorba de legume
carne slaba cu garnitura de legume
salate asezonate cu putin ulei, otet, usturoi, hrean, verdeata, sare daca nu exista contraindicatie.

Ora 16:
Sandwich fara paine; intre felii de telemea, cas sau cascaval se pot aseza felii de sunca slaba.
Iaurt sau fructe

Cina
mamaliga cu branza de vaci sau telemea si iaurt,
sau
oul pe care nu l-ai mancat dimineata,
sau
pui, peste gratar cu mujdei de usturoi si mamaliga,
sau
O cana de lapte dulce cu 1.5% grasime

Dupa 3 ore de la cina inca un fruct.

Daca vrei uneori ceva dulce poti manca:
inghetata de casa din iaurt, fructe pasate si zaharina.
spume de fructe cu albus de ou
sufleuri cu fructe cu albus de ou, branza de vaci, vanilie si zaharina
(O data pe sapt. poti manca inghetata din comert, dar doar de fructe)
1-2 cubulete de ciocolata amara
1 baton de tip Fitness

Sunt interzise sucurile dulci si acidulate din comert.

happy daca nu o poti tine, apuca-te de sport.
te trezesti pe la 8 si te duci si alergi in fiecare dimineata.
sper ca te am ajutat. funda? big grin