| Oly4Fun a întrebat:

Am 17 ani și m-am născut cu strabism. Vreau sa scap și să fac operație. Sunt din Târgoviște iar când am fost la spital doamna doctor m-a trimis la o clinică Infosan din București. Există o clinică sau undeva unde pot sa mă operez mai ieftin? Suma de 1500 euro e cam mare pentru situația mea financiară. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

"Există o clinică sau undeva unde pot sa mă operez mai ieftin?" - NU. NU. NU. NU ALEGE SA MERGI SA TE OPEREZI UNDE ESTE MAI IEFTIN, MAI ALES INTR-UN CAZ ATAT DE CRUCIAL PRECUM ESTE STRABISMUL.

E cu adevarat o operatie cruciala, pe care daca alegi sa o faci neglijent, intr-un moment nepotrivit cand esti stramtorat financiar, asta ar putea afecta calitatea operatiei. In astfel de cazuri, banii nu mai conteaza. Conteaza calitatea doctorului si a operatiei in sine.

Asadar, nu te grabi sa faci operatia. Asteapta pana cand ai banii necesari pentru un spital si un doctor de calitate. Nu e de glumit cu asa ceva. Doctorii, vazand ca dai putin, nu o sa te trateze bine. In medicina, se adevereste clar sintagma "ce e ieftin, e de proasta calitate". Nu te grabi sa faci un pas atat de mare, ca s-ar putea sa dai intr-o situatie mai rea decat acum.

NU ALEGE ORICE CLINICA LA INTAMPLARE, DOAR PENTRU CA BANII NU ITI PERMIT. DOCUMENTEAZA-TE, CAUTA O CLINICA PROFESIONISTA. CU DOCTORI PROFESIONISTI CU ADEVARAT. PUNE-TI BANI DEOPARTE, FACETI IMPRUMUT SAU MAI ASTEPTATI.

DAR NICIODATA NU TE DUCE LA O OPERATIE CARE SE PRETEAZA "IEFTINA", DOAR PENTRU CA NU AI BANI. RISTI FOARTE MULT.

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

De acord cu primul raspuns. Cand e vorba de sanatate nu te uiti la bani. Mai ales cand e vorba de ceva esential ca ochii. Nu-ti iei masina de spalat sa cauti cel mai ieftin produs.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E posibil sa nu scapi, chiar si cu operatie. Niste sedinte de exercitii cu un optometrist ai incercat? In rest, de acord cu laSoledad.

| Donsavas a răspuns:

Stabismul e o boala cu care se poate trai. Dacă trebuie neaparat sa te operezi, nu ai ce sa faci decat sa strângi bani.

| rozaliac a răspuns:

Am un prieten care a fost exat in situatia ta. Si el s-a operat la Infosan si a fost foarte multumit. Asa cum zic si restul, rezultatul operatiei e mult mai important. Nu merita sa iti risti sanatatea pentru niste bani in plus. Iti las un link de la infosan, sper sa te ajute https://infosan.ro/servicii-medicale/operatii/strabism/