| mb1996b a întrebat:

Am 21 ani; am luat Duphaston pentru provocarea menstruatiei 5 zile cate 2 pastile pe zi dimineata si seara la indicatia medicului ginecolog. Astazi e a 9-a zi de cand le-am finisat de luat si nu mi-a venit menstruatia inca.ce fac?
La cit timp dupa administrarea pastilelor ar trebui sa apara?

Mentionez ca mi-a lipsit menstruatia 3 luni, dupa care am mers la ginecolog si mi-a indicat pastilele de mai sus, dupa care spunea ca dupa duphaston sa incep sa iau Yasmin de la 3 pana la 6 luni.
Mai mentionez ca la moment ma confrunt si cu cistita pentru care urmez tratament.

Deci, ce fac acum? Mai astept menstruatia in urma Duphastonului sau incep sa iau Yasmin din luna urmatoare?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am luat Duphaston si a venit pana la urma. Mai asteapta pentru ca depinde la fiecare persoana in cat timp isi face efectul, nu toti suntem la fel. Pana la urma tot trebuie sa vina. Si Yasmin trebuie sa incepi blisterul in prima zi de menstruatie? Nu asa ti-a zis?

| mb1996b explică (pentru anonim_4396):

Ok,mai astept happy
Nu imi mai amintesc cum mi-a spus sa iau Yasmin.((
Trebuie sa incep sa il iau din prima zi cand va veni menstruatia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mb1996b):

Si eu am luat si parca asa trebuie. Nu mai stiu sigur. Am luat si Yasmin si Yaz. La Yasmin nu mai stiu cum am procedat, dar la Yaz stiu sigur ca l-am luat din prima zi de menstruatie. Nu poti suna medicul sa intrebi din nou? Sau pe prospect nu scrie? Mi-e sa nu vorbesc eu prostii si sa faci o greseala din cauza mea. Cu sanatatea nu e de joaca.

| mb1996b explică (pentru anonim_4396):

Bine,multumesc de sfat. happy Voi merge sa precizez cum si cand iau Yasminul.