| mb1996b a întrebat:

Salutare fetelor!
Stie cineva cum si cand se ia Yasmin dupa ce am luat Duphaston 5zile a cate 2 pastile la indicatia medicului ginecolog (pentru ciclu neregulat )?
Mentionez ca au trecut 9 zile de cand am terminat de luat Duphaston si nu mi-a venit inca menstruatia...

Dupa Duphaston medicul mi-a zis sa iau Yasmin, dar nu imi amintesc cand trebuie sa incep sa il iau?!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din prima zi in care va aparea sangerarea. Daca sangerarea nu apare in decurs de 14 zile de la terminarea Duphastonului trebuie sa te prezinti la medic

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi al un medic ginecolog sa-ti prescrie anticonceptionale, ca poti sa iti nenorocesti sistemul hormonal si asa cu probleme, daca ti-a fost prescris duphaston.
Cat priveste anticonceptionalel YAZZ si YASMIN, nu te sfatuiesc sa le iei, sunt interzise in America, Canada si Australia, pentru ca au murit prea multe femei de la ele. Nu inteleg de ce Romania inca le recomanda... probabil nu le pasa daca te expui riscului de moarte luand asa ceva.

| anamariarot a răspuns:

Anticoncepționalele trebuie să le începi din prima zi de menstruație, luându-le zilnic la aceeași oră. După ce ai terminat tableta, faci pauză 7 zile și reîncepi.
Duphaston de obicei are rezultate rapide. Mergi și discută cu medicul, nu începe să iei contraceptivele. Ai neapărat nevoie de opinia lui