| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salutare, am observat de ceva timp o problema la corpul meu, la umeri. In majoritatea pozitiilor simt cum umarul drept este indreptat mai mult catre fata decat celalalt, cand stau in pozitie de drept ma simt de parca as sta putin intors intr-o parte, chiar daca asta nu se observa daca te-ai uita la mine. Pe langa asta si osul acela de la piept, am un lapsus si am uitat cum se numeste, este mai iesit in partea in care simt ca umarul este mai in fata. M-am documentat si nu prea gasesc diagnostice pe internet legate de problema asta, ori tratamente, iar la doctor nu pot ajunge chiar in momentul de fata, sunt curios ce ar putea fi si daca este grav? Scolioza nu pare a fi, deoarece umerii sunt situati la aceeasi inaltime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Osului pieptului de care spui e sternul.

Acum revenind la problema:
tot pare a fi o deformare la nivelul coloanei cauzată de postura vicioasa cel mai probabil. Nu e grav. Trebuie sa vezi un medic ca sa îți dea probabil recomandare de recuperare medicala ( probabil ședințe de kinetoterapie) ca sa reglezi postura.

| Dima_Alin_1998 explică (pentru Nirvanaaa):

La asta m-am gandit si eu, sa fie din cauza posturii, deoarece cand stau la birou stau cu mana dreapta putin mai in fata, deoarece mouse ul este putin putin mai indepartat