| Tudorrr0 a întrebat:

Salutare! Am problema asta de mult timp si nu mi se pare normal. De ceva ani cam 4-5 ani, fac dopuri de ceara in ambele urechi, in acea perioara am fost la medic si le au scos, dupa 2 ani cam asa am simtit din nou ca se fac si am mers iar, dupa ceva timp aprox un an am avut o problema mai serioasa, ma durea urechea foarte tare din cauza unui dop si se pare ca imi atingea timpanul, a fost scos si acesta. Acum cateva luni am fost sa imi fie scoase din nou dopurile, am respectat sfaturile sa nu mai folosesc bete de urechi sa nu bag colturi de prosop in ureche, casti din acea care intra in ureche nu port, decat cele care se pun peste ele, banuiesc ca nu ar trebui sa afecteze asa mult, adica altii stau cu orele cu ele pe urechi. Dupa 4 saptamani in care am respectat tot ce mi-a zis, nu am purtat casti, nu am folosit betisoare, nu colt de prosop, nu inteleg cum am reusit din nou sa fac dopuri, singura chestie care am facut o a fost doar sa ma scarpin cu degetul pentru cateva secunde dar nu cred ca are legatura. Este deranjant rau sa faci atat de des dopuri, si dupa doua zile cand am fost la control, dupa ce le au scos, m-a intrebat daca am bagat betisor sau ceva, deci e clar ca deja incepusem sa fac iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fa dus cel putin o data pe saptamana. Cand faci dus, lasa dusul cu apa calda (nu fierbinte) sa curga in fiecare ureche timp de cinci minute.

| LaviniuA a răspuns:

Am facut o singura data asa ceva si habar nu am din ce cauza. Betisoare nu folosesc. Ma sterg cu servetele uscate dupa dus. Nu ti-au recomandat un spray care topeste ceara? Ma gandesc ca ajuta.

| Tudorrr0 explică (pentru LaviniuA):

Mi au dat mai de mult un spray de genul dar niciodata nu s au desfundat ba chiar mai rau