| laur12 a întrebat:

Cat m-ar costa sa-mi scot 2 colturi care au mai ramas dintr-o masea, sa rezolv o masea gaurita si inca 2 masele foarte putin cariate la suprafata? Fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Informativ iti spun, dar totul difera de cabinet si de cat de afectata este maseaua ( daca este o masea de pe maxilar e posibil sa afecteze si sinusurile maxilare )

Deci pentru coltii aia, te poate costa de la 60 de lei pana la 120-130 de lei, in functie de aria afectata, si manevrele ce trebuiesc efectuate.
Pentru celelale inca vreo 100 de lei
deci in total intre 150 -250 de lei, in functie de preturile cabinetului si de gravitatea afectiunilor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Daca erau asa de afectate iti zic eu ca era si un emoticon " crying"

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o colega care a vrut sa isi scoata tot asa doua colturi de la o masea peste care crescuse gingia. La radiografie a vazut ca de fapt infectia cronica pe care o avuse ii sapase in peretele sinusului maxilar si se intinse pana acolo. s-a facut o manevra de mica chirurgie, i s-a scos maseaua, i sa plombat peretele sinusului si i s-au pus vreo 5 copci - cost lucrare 160 de lei!

Pentru maselele putin cariate nu trebuie scos nervul!
Pentru aia gaurita, daca deja s-a inflamat pulpa dentara, se va scoate pulpa inflamata si nervul dupa care se va efectua plombarea.
Costul difera pana si dupa materialul din care se face plomba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Dupa ce ai scris mai sus nu stiu daca laur se mai duce la stomatolog.
Eu am fost recent si stiu despre ce e vorba.
+ eu nu cred ca laur are probleme asa de mari.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea poti sa iti dai seama de ce anume este afectat atat timp cat nu se face o pantomografie!
Oricum sfatul meu e sa mearga la un medic si sa intrebe acolo, e mai sigur, si eventual sa isi faca o radiografie la coltii aia de masea (mai ales daca a avut infectii repetate )...
Cat despre micile interventii chirurgicale, se fac sub anestezie locala, nu se simte nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Sunt de acord cu tine dar pe viitor ar fi bine sa nu mai dai asa multe detalii, intr-un fel sau altu le creeaza frica si nu se mai duc.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum toate detaliile se dau inainte de manevre chiar de catre medic. Este in fisa postului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Depinde de varsta persoanei.
Mai da tu chiar vrei funda aia big grin

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt vanator de funde tonguetongue doar ca incerc pe cat posibil sa dau raspunsuri corecte.
Daca te referi ca in functie de varsta persoanei se dau detaliile de catre medicul stomatolog, e normal ca nu o sa ii explice unui copil de 6 ani. Dar un adolescent sau adult va primi toate detaliile, fiindca e obligatoriu pentur un medic sa explice detaliile manevrelor pe care are de gand sa le faca ( ca nu toti fac chestia asta, e o greseala)
Daca te refereai la varsta persoanei pe care am dat-o ca si exemplu - are 23 de ani )

| anonim_4396 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Hai ca te las pe tine sa o iei pe asta tonguelaughing

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.cele 2 colturi 50-60 ron
2.pentru maseaua gaurit cred ca o sa iti scoata nervii + plombare 150 ron
3. pentru cele 2 masele foarte putin gaurite cam 140 ron plombare
Total 340-350.
Pretul fiind facut cu aproximatie deoarece difera de la centru la centru.