| Ha0s a întrebat:

Salutare, ce parere aveti despre consumul de oua de tara? Am obiceiul sa mananc la fiecare 2 zile 2-3 oua de tara fierte la una din mese. Credeti ca e vreo problema cu colesterolul? Pot consuma in fiecare zi? sau sa ma rezum din 2 in 2 zile? Nu am probleme de sanatate, fac si sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot consuma maxim 6-7 ouă/săptămână, sau cel puţin 1 ou/zi; de asemenea, se recomandă să NU depăşeşti cantitatea de 2 ouă/zi.

IDEAL ar fi un consum MEDIU de 3-4 ouă/săptămână, împărţite în două mese, cu o "pauză" de 3-4 zile între ele.

Pentru detalii vezi articolele de la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/ouale-si-colesterolul-163488.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-oua_3813

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mananci maxim 2 oua la 3-4 zile, nu sunt bune pentru sanatate.

| MgdDroopy a răspuns:

Sunt oameni care mănâncă oua in fiecare zi, multe. Și nu au nimic. Alții, dacă manâncă 1 ou pe saptamână se simt rău. Depinde de organism.
Presupunând că ești adolescent, chiar ai nevoie de proteinele naturale din ou.
Nu trebuie să faci exces. Însă acest "exces„ nu este bine conturat. Depinde de mulți factori: vârstă, kg, activitatea zilnică.
Uite o lista cu produse și conținutul lor de colesterol:
http://www.tititudorancea.ro/z/produse_alimentare_continut_colesterol.htm
Foarte mult contează cum combini alimentele.

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Nu este nici un fel de mit. Daca consumati 2-3 oua zi de zi nu este ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru nouatigaraelectronica):

Am consumat si 6-7 intr-o zi. Si am toate analizele perfect.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi.

| notsoslimshady a răspuns:

Faptul ca ouale sunt periculoase daca mananci prea multe e un mit. in unele regime pentru sala este indicat sa mananci si mai mult. dar intereseaza-te si pe google, nu strica

| Ha0s explică (pentru notsoslimshady):

Din ce am citit eu, parerile sunt impartite: Unii ca vai dauneaza nu trebuie consumat mai mult de 3-4 pe saptamana. Altii merg pe ideea ca daca sunt de tara, poti consuma si zilnic.