| mb1996b a întrebat:

Am luat duphaston 5 zile cate 2 pastile in zi pentru provocarea ciclului la indicarea medicului ginecolog, si au trecut 10 zile de cand le-am terminat de luat si nu mi-a venit inca! Ce ma fac?! Cit sa mai astept ciclul?

Si de vreo 6 zile am o foame nebuna, oricit as minca tot mi-e foame! Cum imi controlez pofta de mincare?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie să mergi înapoi la ginecolog. Nu mai aștepta nici o zi.
Foamea poate fi de la duphaston. Ia in considerare (Daca e cazul) si o sarcina, fiindcă asta este cea mai frecventa cauza a situației descrise de tine (dar există și alte cauze). Daca ai avut contact sexual de la ultima menstruatie, fa si un test de sarcină

| mb1996b explică (pentru Brigaela):

Astept ciclul sa vina de la duphaston, pentru ca medicul mi-a indicat sa iau yasmin dupa ce termin cu duphastonul...si din cate am inteles din instructiunile yasminului trebuie sa astept prima zi de ciclu si sa incep sa iau yasmin din acea zi, corect am inteles?!

Multumesc!

| mb1996b explică (pentru Brigaela):

Foamea sigur nu poate fi de la o sarcina, pentru ca nu am avut relatii de vreo 6 luni.

| mb1996b explică (pentru Brigaela):

Am ciclul neregulat si cu apsențe de 2, 3 luni in ultima perioada de timp si de aia mi-a indicat sa iau duphaston pentru inceput si dupa si yasmin.

| Brigaela a răspuns (pentru mb1996b):

Ai inteles corect, dar nu ai motive sa aștepți mai mult de 10 zile, asta este maximul absolut. Am zis ca sarcina nu e singura cauza si sa o iei in considerare numai dacă este cazul. Nefiind cazul, trebuie sa te vadă ginecologul cât mai repede

| mb1996b explică (pentru Brigaela):

Ok,mulțumesc happy