| Robert030 a întrebat:

Mi-am luat batoane proteice "Fibrobar-R cu ceai verde" de la Redis.
Cate sa iau pe zi?
As putea sa le inlocuiesc cu micul dejun/pranzul/cina?
Le iau inainte sau dupa antrenament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le consumi cu 2 ore înainte de antrenament, folosește ca o gustare, nu înlocui o masă cu acest baton.
Învață să mănânci.
Pa, pa.

| Coco2730 a răspuns:

In general inlocuitorii de mese se folosesc atunci cand nu poti manca o masa echilibrata, deci principalul avantaj este convenienta. Poti folosi acest produs oricand, in locul unei farfurii cu carne, legume si amidon. Sigur ca in linii mari acest baton are macronutrientii de care ai avea nevoie, dar nu poate fi comparat cu o masa autentica. In plus, e un produs procesat si scump (ai putea sa iti fabrici propriile batoane sanatoase cu aceeasi suma). Nu stiu cate sa consumi in fiecare zi. Care sunt mesele cu care ai probleme si la care nu poti manca mai bine? Cat despre cand sa le mananci... daca antrenamentul tau e mai lung de o ora, poti utiliza o sursa de energie suplimentara in timpul acestuia. Corpul meu imi indica ca nu e tocmai bine sa mananc cu o ora inainte de antrenament si o ora dupa, dar deprinde de tipul de antrenament si de ce il faci. Ce el de antrenament faci? Cardio? Fitness?

| midnight99 a răspuns:

Buna! Am incercat si eu batoane cu ceai verde, iar farmacista mi-a zis sa mananc un baton cand mi-e foame, iar apoi sa beau o cana de apa. Sper ca te-am ajutat.