| ParadoxRO a întrebat:

Salutare!
O persoană a avut degetul rupt acum mai bine de 2 ani,s-a dus la spital,dar medicul nu i-a pus degetul cum trebuie şi acum îl are strâmb, el acum ar vrea să îl rupă(prin metodă medicală)pentru a îl îndrepta.
Se mai poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să meargă la un medic ortoped.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| Scikofit a răspuns:

Se poate face asa ceva, adica o va face un ortoped.Dar e cumplit de dureros, mai ales cand iti da cu ciocanul peste degete! Mai bine sa le lase asa, in plus, are si riscul de a ramane cu sechele de la ciocan!

| ParadoxRO explică (pentru Scikofit):

Dar nu se poate face anestezie(locală sau generală)?

| Scikofit a răspuns (pentru ParadoxRO):

Nu stiu daca se face sau nu, eu stiu ca nu se face.Dar in caz ca se face, dupa ce trece efectul anesteziei e foarte dureros.Gandeste-te ca tie iti zdrobeste oasele. Apoi ti-l baga in ghips.E dureros, oricum!

| Liviu4you a răspuns:

Da, se mai poate dar e dureros.