| Jackpot123 a întrebat:

Salutare, stie cineva in ce consta consultul endocrinologie?
Trebuie sa fac fisa pentru incadrare M. A. I si m-a trimis la endocrinologie! Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| X2222 a răspuns:

Consultul la endocrinologie incepe cu anamneza, apoi consultul propriu zis te palpeaza medicul la nivelul tiroidei, iar mai apoi va face ecografie de tiroida pentru a vedea daca acolo sunt chistulete sau noduli si daca le poti lasa in pace sau trebuie sa iti recomande un tratament.

| Jackpot123 explică (pentru X2222):

În ce consta anamneza?

| X2222 a răspuns (pentru Jackpot123):

Anamneza consta in anumite intrebari pe dare medicul o sa ti le puna, spre exemplu: daca iei anumite pastile sau tratament cronic, daca te stii cu vreo boala cronica, daca exista anumite patologii in familie pentru a putea face un istoric al tau

| Jackpot123 explică (pentru X2222):

Mulțumesc frumos!