| Moon1997 a întrebat:

Salutare dragi prieteni am si eu o intrebare pentru voi ..am fost trimis de la doctorita de familie la Endocrinologie pentru analiza. vreau sa va intreb pentru ce este aceasta in ce consta ce imi va face acolo despre ce e vorba? Va rog mult o zi frumoasa tutror

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Endocrinologia se ocupa, din topor vorbind, cu studiul glandelor endocrine precum tiroida (si multe altele). O sa fie ca orice control medical, o sa trebuiasca sa te dezbraci de la brau in sus, doctorul o sa se uite la tine, o sa iti puna niste intrebari si o sa incepe sa te examineze: o sa-ti palpeze tiroida (gatul), eventual sanii/pieptul si o sa-ti dea trimitere pentru niste analize specifice endocrinologiei in functie de ce considera el si ce simptome ai, sau ce gaseste el din anamneza si examinare. Nu e nimic de care sa-ti fie frica.

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Nu ti-a spus de ce te trimite? Poate fi ceva legat de vreun dezechilibru hormonal.

| Tomitza38 a răspuns:

Si eu am facut asta zilele trecute. Doar o sa iti faca probabil niste analize de sange si s-ar putea sa te intrebe cateva lucruri. Stai linistit! Nu o sa doara