| Costin2010 a întrebat:

Salutare TPU,
Acum cateva ore m-am intepat intr-un cui. Am spalat si dezinfectat rana, iar acum s-a umflat si s-a intarit. Antitetanosul l-am facut in luna mai si nu stiu daca trebuie sa il fac iar. Ce imi recomandati? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

E normal sa se umfle si sa doar, daca te-ai intepat. Destul de adanc sau superficial? Daca ai avea in casa niste tinctura de propolis sa pui peste intepatura...

| RadioactiveUranium a răspuns:

Nu conteaza bine sper ca nu e prea tarziu dar neaparat trebuie sa iti faci antitetanosul mergi la doctor si ii spui ca l-ai m-ai facut si in mai ca nu stiu la cat timp se administreaza acest vaccin dar trebuie sa mergi la doctor acolo cred ca deja s-a format o infectie mergi cat mai repede. Dintr-o intamplare mai demult stiu ca infectiile netratate la timp pot sa te "mutileze"adica sa trebuiasca sa ti se amputeze piciorul.Mergi totusi la un control. Funda?happy

P.S:Uite o gluma a doctorilor pe care am auzit-o:

Stiti ce este omul sanatos
Omul care nu este investigat complet