| Costin1998 a întrebat:

Salutare TPU,
Azi m-am intepat intr-un cui. Am spalat si dezinfectat rana insa s-a umflat si intarit. Am facut antitetanosul in luna Mai dar nu stiu daca mai trebuie sa mai fac. Ce imi recomandati?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Vaccinul antitetanos are actiune lunga aprox 6 ani, deci nu te mai vaccinezi. Fa toaleta plagii, ia antibiotice daca ti se prescriu.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Unde te-ai intepat, in ce parte a corpului?

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare. cand eram mica mi.a intrat un cui in zona genunchiului...nu am facut nimic si s.a videncat de la sine dupa mai mult de 10 ani semnul de buna purtare este inca vizibil..ma rog nu vreau sa iti zic sa nu faci nimic.asteapta cateva zile si vezi daca sunt semne de vindecare, iar daca este contrariul sa vorbesti cu un doctor ceva happy