| AlexGtan a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de ajutor, deoarece, am o durere insuportabilă de gât, tușeșc, înghit greu saliva, durere o am de ieri, ieri nu era așa gravă, doar o durere de gât, am făcut multe metode tradiționale, printre care se regăsește zahăr cu lămâie, cartofi la gât, am luat și pastile: sirop de tuse, paracetamol, și alte pastile pentru gât, am luat și de supt, dar la fel, astăzi, durere este și mai insuportabilă decât ieri, în dimineața asta m-am trezit cu o durere insuportabilă de gât, am băut niște apă, durerea era la fel, am luat strepsils și altă pastilă de supt. Ce aș putea face ca să opresc durerea? Nu contează dacă este ciudat sau tradițional, o să încerc tot ce-mi recomandați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Cel mai probabil ai facut puroi in gat. Poate il si poti vedea daca te uiti (niste pete albe).
Daca este asta iti trece doar cu antibiotice pe care trebuie sa ti le prescrie medicul.Ampicilina,amoxacilina etc...

| AlexGtan explică (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru răspuns, tocmai am verificat și nu cred că am puroi, deoarece tu ai zis că trebuie să am niște pete albe, iar eu nu le am.

7 răspunsuri:
| mateia a răspuns:

Ia niste Spray Antiviral de la farmacie si da-ti in gat. E din plante si se da fara reteta. Si eventual suge niste pastilute de Esberitox. E tot din plante si tot de la farmacie. Uite aici: http://plantamed.ro/durerile-in-gat/

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Urgent la medic; o posibila gripa cu care nu trebuie sa te joci prin metode "babesti".

| lilianaadelina a răspuns:

Incerca sa faci gargara cu apa calduta si sare
pe moment o sa treaca si citrolin(apa de gura) care este si antiseptic

| Adhaara a răspuns:

Mergi repede la spital ca poate e gripa, sa nu mori si tu

| Ganginicus a răspuns:

Probabil ai amigdalite sau rosu in gat dar cel mai sigur du-te la medic.[medicul de familie ]

| ConstantaMire a răspuns:

Hei bea ceai cu lamîe, eu mi-am stropit in gat cu LsG caci eu am folosit aceste metode si m-au ajutat, principalul ca nu ai punoi. Sper sa te însanatosesti.