| HelPyzRez a întrebat:

Am nevoie de ajutor Ma numesc Marian si am 12 ani si sunt din bucuresti. Bunica mea are o problema foarte mare dar nu stiu ce sa fac. Va rog, am nevoie de ajutorul vostru. Am incercat creme, masaje, infuzi, dar daca s-ar putea sa imi zice-ti voi vreo idee care sa ii desumfle picioarele ca o doare o ustura si le are foarte umflate va rog, daca s-ar putea sa imi ziceti ce sa fac? o infuze din ce, ori ce va roog. ca nu mai stiu ce sa fac ca se aproprie craciunul si vrem sa stam toti fericiti. Va multumesc aniticipat (Funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cati ani are bunicuta ta? sa stea cu picioarele in apa calda si cu sare, sa evite sare pentru ca retine lichidele si de aceia se unfla, trebuie sa mearga la medicul de fam, sau poti suna tu la medic si sa intrebi, bine ar fi sa poata lua o pastila de furosemid pentru a elimina lichidele, dar tot medicul e cel mai sfanthappy sanatate multa si sarbatori fericitehappy

| HelPyzRez explică (pentru caramela):

Iti multumesc din suflet, bunica mea are 66 de ani.

| caramela a răspuns (pentru HelPyzRez):

Multa sanatate bunicutei tale si sa iti traiasca:* ai sunat la medicul de fam? ce ai rezolvat?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-o la un cardiolog, picioarele i se umfla din cauza inimii. Degeaba ii dati infuzii, nu au nici un efect, trebuie medicamente pentru inima si i se vor dezumfla picioarele.

| alessia5158 a răspuns:

Este de apreciat ingrijorarea ta pentru sanatatea bunicii numai ca problema ei se rezolva de catre medic in functie de cauza care a condus la umflarea picioarelor ( circulatie periferica proasta, insuficienta cardiaca, un aport alimentar redus de proteine ). Tratamentele naturiste ajuta, dar nu vindeca definitiv si nici nu inlatura cauza care provoaca simptomul. Asa ca, pana nu vin sarbatorile, bunica trebuie sa mearga la medic ( la un specialist in boli cardio-vasculare). Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Bunica ta poate avea o afectiune a inimii sau a rinichilor. Ar fi bine sa mearga medic. Cremele, masajele si infuziile nu o vor ajuta.
http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-cardiaca

| oana109 a răspuns:

Pai se mearga la medic e cel mai important,poate are albumina,sa mearga la medicul de fam si o sa-i dea sa faca un set de analize, de acolo poate afla ce se intampla cu picioarele ei, altfel ar putea sa stea cat de mult rezista cu picioarele pe perete ca sa curga sangele mai bine, multa sanatate!

| HelPyzRez explică:

Va multumesc din suflet am sa aplic ceea ce mi-ati sugerat