| ASMA14 a întrebat:

Am o masea careia i-am cimentat o coronita acum 1 an jumatate dar mi-a picat asa ca m-am dus la alt dentist, mi-a curatat maseaua mi-a obturat canalul si mi-a recimentat coronita. Dar simt ca ma doare si cand mestec pe el sau cand il ating de dintele de sus. Nu stiu daca e normal o perioada sa te doara (asa citisem pe net, ca pana se obisnuieste dintele). Nu mai stiu exact dar parca m-a durut si prima data cand l-am cimentat o saptamana. Daca e cineva care si-a pus coronite dentare vreau sa ma lamureasca va rog daca e normal sa te doara sau nu!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ionut659 a răspuns:

Păi urmează sfatul unui specialist sau dacă crezi că nu este nevoie te lamuresc eu. Uite câteva posibilități:
1. Enormal să te doară dar dacă e ceva mai grav la măsea va trebui să îți scoți nervul.
2. Poate dentistul ți-a lăsat o găurica. Aceasta te poate afecta după un timp sau chiar imediat după câteva ore. Eu am avut această problemă și m-am dus la alt dentist.
3. Poate ai vreo infecție sau o durere cate se transmite de la un dinte din apropiere.
4. Poate este de la măseaua de minte.

Eu am trecut prin multe dintre acestea și îți recomand să te speli pe dinți bine sau să faci o programare la dentist pentru o spălare profesională.
Acum nu sunt eu dentist dar știu că poate este vre o problemă de m-ai sus sau ceva ce este normal.

| ASMA14 explică (pentru Ionut659):

Nu mai are nerv, este mort. Maseaua a fost foarta cariata asa ca mi-a polizat-o, curata-o si mi-a obturat canalul si mi-a cimentat o coronita...Citisem pe net ca ar fi normal cateva zile sa simti discomfort si sa te doara

| Ionut659 a răspuns (pentru ASMA14):

Păi așa este.

| Cartofescu a răspuns:

Sa te doara datorita inflamatiei e normal, dar ai spus ca l atingi de dintele antagonist, cand realizezi ocluzia normala, molarul respectiv il atinge pe cel de deasupra? pentru ca asta nu e normal si inseamna ca ti a realizat o coronita prea mare, daca esti pus in situatia asta te duci la el sa ti o slefuiasca putin. Stomatologia e o chestie de precizie masuram inaltimile la zecimi de mm, tu daca ai coronita cu 0.1 mm mai inalta, o vei simti ciudat si nici nu e bine pentru ca se va toci, se va deforma etc.

| ASMA14 explică (pentru Cartofescu):

Adica daca strang dintii sa ii unesc cu cei de sus..Acceasi coronita am mai avut-o 1 an jumatate in gura si am recimentat-o ca s-a dezlipit...de accea nu mai stiu exact daca prima data m-a durut sau nu