| TheDrink a întrebat:

Salutare TPU am o problemă mai jenantă...
Acum câteva luni am pus mâna pe testicule și am văzut că stângul e mai jos și e mic ( L=4 cm și l=2-2.5cm ) iar cel drept puțin mai sus si este puțin mai mare și mai tare ( L=5 cm si l= 2.5 cm). Câteodată mă mai înteapa scortul când dau cu mâna (acum nu stiu cred că e din cauza părului)... nușh eu sunt foarte fricos... acum 2 luni am crezut că am cancer la burtă deoarece mă frigea și mă durea dar am fost la analize si nu am aveam nimic (posibil am mâncat prea mult) și acum cred că am o problema la testicule? Da posibil sunt cam dus cu pluta voi ce ziceți??
P.S: este normal ca uneori sa te mai doar testiculele adică nu o durere pe care să nu o poți suporta,... zici că te ciupeste cineva incet sau poate totul e doar in capul meu... ce ziceți?
Vreau raspunsuri de la bărbați care au trecut prin asa ceva... daca au trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ai nimic! Toți bărbații au un ou mai sus și unul mai jos. Si la toată lumea sunt sensibili.

De aia le zice "bijuterii" să umbli cu ele cu grijă!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pozitia e ok ce sanii femelor sunt egali sau stau la aceeasi distanta la toate femeile, nu. Daca te doare ar fi o problema daca nu te-ai lovit recent pe acolo mergi la urolog.

| TheDrink explică (pentru MihaiNicu23):

Deci e okay ca.s dreptu e mai mare... nu ca ma doare tare și incontinu. mă doare rar după ce le mai apăs să văd daca am ceva etc. Și ma dor 5 minute si atat dar nu foarte tare.

| DeeyuAndrei a răspuns (pentru TheDrink):

Tu ești nebun? Normal că te dor dacă le verifici o dată pe oră și le iei pe fiecare în parte și le strângi. Stai în loc! De ce te panichiezi așa? Ele sunt foarte sensibile și la fiecare atingere mai puternică vei simți o durere cel puțin la fel de puternică. Totuși câți ani ai?

| TheDrink explică (pentru DeeyuAndrei):

Am 15 ani fac 16 pe 10 octombrie anul acesta.
Da am vorbit cu tata și s-a uitat și a zis ca nu am nimic m.am liniștit?

| ziftode a răspuns:

Si daca nu au trecut?
si eu am unul mai sus si unul mai jos, dar, nu ma dor, si nici nu e unul mai mic
asa ca, eu te sfatuiesc sa mergi la doctor, asta daca ai intentia sa faci sex si copii, alftel, poate crezi ca te cicalesc tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa te doară, și în legătură cu poziția, este cat se poate de normal sa fie unul mai jos/sus decât celălalt.

| TheDrink explică (pentru anonim_4396):

Dar cel drept să fie mai mare ca stangul e normal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDrink):

Atat timp cat nu sunt egale, este foarte bine! In legatura cu aceea durere, o mica vizita la medic nu strica happy

| TheDrink explică (pentru anonim_4396):

Bine mersi pentru răspuns? App câți ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDrink):

Nu cred ca varsta e un lucru prea important in a da niste sfaturi, atata timp cat esti documentat corect. 15