| monsterRyder a întrebat:

Astazi am fost pe munte cu bicicleta si cand a am mers pe o carare s-a surpat pamantul sub roata si am cazut foarte naspa cu bicla(zgarieturi mari pe brate,si una la spate,in partea superioara a fesei unde este o rana). Ranile au fost cam superficiale, le-am dezinfectat cu crema de galbenele.Mama totusi a insistat sa fac la medicul de familie vaccinul pentru Anti-Tetanus.Este chiar necesar?(Tin sa precizez ca a fost pamant in zona, mi-am curatat la fata locului rana de pe spate cu apa)
P.S Am o phobie pentru injectiihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da chiar este necesar. daca nu ai mai facut in ultimul an accest vacin si ai avut o rana deschisa care a luat contact cu un mediu insalubru este foarte necesara acesta injectie

| monsterRyder explică (pentru suntserios):

Nu era chiar o rana deschisa...o zgarietura mare doar.

| suntserios a răspuns (pentru monsterRyder):

Atat timp cat a curs sange si rana a avut contact este indicata antitetanosul. o mica intepatura te poate feri de chestii mult mai complicate.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Desigur ca ar fi frumos din partea mea sa-ti spun ca mai bine ai face injectie happy O sa-mi permit sa-ti zic ca e normal da te limitez la crema antibacteriana )) Chear daca ma v-a critica cineva, fobia ta, plus ca ranile-ti sunt superficiale, e mai bine sa stai linistit)) Bafta!