| denideni2000 a întrebat:

SALUTARE TPU! De la un timp ma doare un dinte, caninul de jos, din partea dreapta, Ma doare atunci can il ating in partea Inferioara, Ma mai doara si daca apas cu degetul pe el uneori si la cald. De ce?
De ce ma doare numai partea inferioara a acestuia, si nu tot dintele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate este o mică fisură și ajunge la nerv, mergi la stomatologie.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Ketorol/Ketonal, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Şi, să mergi cât mai urgent la un stomatolog!

Cel mai probabil, dintele este cariat şi trebuie curăţat & plombat.

Toate cele bune.

| Maxim96 a răspuns:

Mergi la dentist si rezolvi totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa nu cumva sa se strice dintele in interior, sa se carieze, ai grija sa nu tragi curent, e destul de periculos, mergi la stomatolog sa ti-l trateze.
Sa te uiti sa vezi daca nu e cariat
Te pup!

| ioanasilaghi94 a răspuns:

Si eu am patit la fel... ee dupa ce mi-a mai trecut putin durerea am mersg la dentist si mi-am scos nervul acum nu ma mai doare deloc. Funda

| Cataalinax3 a răspuns:

Daca se cariaza in interior e de rau, fiindca am vazut persoane care aveau niste pete albicioase pe dinti, cam multe, si i-am intrebat ce este, iar ei mi-au raspuns ca au carie pe interiorul dintelui, mergi la dentist fara frica, si eu trebuie sa merg ca sa imi scoata un nerv si mor de frica crying crying la cate povesti am auzit, de unii care au sarit de pe scaun, care urlau, pe care ii durea extrem de tare cand le-a scos nervul crying mie imi vine sa lesin cand aud, dar asta este, nu pot sta asa si trebuie sa merg ( sunt obligata sad ), pai-maine am programare la 4 si sunt moarta de frica crying.

| denideni2000 explică (pentru Cataalinax3):

Si eu mi-am scos un nerv. nu doare rau. srai linistita. uneori doare. dar aia e!