| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, Problema mea e urmatorea, Eu cand fac flotari in ultimul timp simt la mana stanga la imbinarea de la cot la antebrat, cred ca zic bine acolo unde e cotul o mica durerea, asta cam dupa ce fac 20-30 de flotari, eu de felul mai si cad cu rolele ocazional, pentru ca sunt si roller, In esenta de ce am aceasta durerea si cum as puteao remedia, Eu cred ca am lipsa de calciu si stiu ca am o idee nu grav, Voi ce credeti? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai asta e problema, e o mare prostie ce faci

tu nu ai auzit de "refacere"?

muschii, forta, tendoanele, etc., astea se dezvolta in zilele de odihna, NU cand le lucrezi.

Facand zilnic -> progresezi mai lent, mai prost si ajungi si sa-ti uzezi tendoanele.

Fa flotari mai grele ( gen intr-o mana, cu saritura, diamant, etc. ), cel putin 3-4 tipuri diferite, la un antrenament si apoi 3 zile pauza ( poti lucra alti muschi in zilele alea, ca tu acum cu flotari lcurezi doar piept, triceps si putin umar, corpul are multe alte grupe )

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Faci flotari mai des de 2 ori pe saptamana?

| Dante30 explică (pentru Cosmin86):

Salut, Da fac flotari zilnic in jur de 80-140.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dante30):

Pai asta e problema, e o mare prostie ce faci

tu nu ai auzit de "refacere"?

muschii, forta, tendoanele, etc., astea se dezvolta in zilele de odihna, NU cand le lucrezi.

Facand zilnic -> progresezi mai lent, mai prost si ajungi si sa-ti uzezi tendoanele.

Fa flotari mai grele ( gen intr-o mana, cu saritura, diamant, etc. ), cel putin 3-4 tipuri diferite, la un antrenament si apoi 3 zile pauza ( poti lucra alti muschi in zilele alea, ca tu acum cu flotari lcurezi doar piept, triceps si putin umar, corpul are multe alte grupe )

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este de la lipsa de calciu, lipsa de calciu provoaca tremuraturi ale muschilor.
Probabil ca ai un muschi sau un ligament pe care l-ai fortat si care este posibil inflamat. Incearca sa iei o pauza de cateva zile si sa iti revizuiesti programul de lucru. Poate iti lucrezi muschii prea mult.

| Dante30 explică (pentru OoBunnyoO):

E posibil sa ai dreptate pentru ca in ultimul timp numai flotari si diverse exerciti ce lucreaza muschii mainilor am facut, Mai astept opinii si daca e iti dau funda iti multumesc.