| AIRIUS a întrebat:

Voi ce mai luati pentru dureri de masele. Multumesc, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| grgdlk a răspuns:

Eu cand am durerile alea insuportabile de ma dau cu capu de pereeti si mi vine sa sparg tot prin casa sau sa ma arunc pe geam de la et 4, iau o fiola de algocalmin dar nu o inghit din prima o tincateva secunde la maseaua respectiva, 20-30 de secunde, are gust naspa da ce sa faci decat sa ma chinui in halul ala incat simp ca innebunesc mai bine suport gustul ala naspa un pic, si mai incearca fasconal frate ***, la mine si a facut efectul cum nu credeam ca se poate de bine, sper sa scapi de durerea aia ca tare nasoala mai e

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să te vadă medicul dentis!
Pa, pa.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Sunt diferite pastile pe care le-am încercat sub recomandarea dentistului sunt:
Aulin,Ketonal, Saridon(pentru dureri mai puțin intense), mig400 (extraordinat de bun), norofen. happy

Succes!

| Ramo80 a răspuns:

Aulin. E cel mai indicat pentru durerile de masele. Mie cu el imi trece cel mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Aulin.

| AndraNicoleta a răspuns:

Da, intr-adevar, aulinul este FOARTE periculos. De fapt, analgezicele in general sunt pericolase. Mai bine iti iei dentocalmin si te dai cu un betisor de urechi direct pe dintele cu probleme. Iti amorteste durerea pana va trece complet.
Numai bine!

| salomeea27 a răspuns:

Aulin

| BarBye a răspuns:

Ketonal happy

| vladmR a răspuns:

Algocalmin direct pe masea

| Cruciuliță a răspuns:

SA nu incerci cu Aulin! Sa nu faci prostia asta! Nu stii cat e de periculos! Mami s-a imbolnavit la stomac de la el! http://www.realitatea.net/......2427.html.
Un profesor universitar (vecin cu mine) mi-a zis sa iau un algocalmin si o aspirina, ambele odata. Aveam dureri groaznice. Atunci mi-a zis ca pot sa iau zeci de algocalmine ca tot nu-mi ajuta. Neaparat o aspirina langa un agocalmin si se amelioreaza rapid. Dar te duci apoi la stomatologie, nu lasa maseaua netratata! Incearca si cu Saridon N. Dar sa mananci inainte! Nu lua Aulin! Daca vrei asculti, daca nu e treaba ta!

| PetroBlack a răspuns:

Iata cateva remedii pe care le poti incerca acasa:

1. Inmoaie un tampon de vata in esenta de vanilie si preseaza dintele bolnav. Asigura-te ca aplici pe dintele corect, pentru ca uneori durerea te poate impiedica sa-l identifici pe cel vinovat;

2. Uleiul de cuisoare este cunoscut ca un bun tratament pentru durerile de dinti;

3. Un alt remediu natural este usturoiul. Curata un catel de usturoi si preseaza pe dinte. Sucul usturoiului este un anestezic natural si eficace care actioneaza imediat;

4. Pune intr-un pahar cu apa calduta o jumatate de lingurita de sare si clateste gura cu aceasta solutie la interval de cateva ore, de cate ori este nevoie;

5. Aplicarea unor pachete cu gheata pe obraji reduce durerea;

6. Taie un castravete in felii subtiri si preseaza cu acestea dintele afectat;

Se intampla ca durerea de dinti sa apara dupa o extractie sau dupa o lucrare efectuata la stomatolog. In mod normal, dentistul iti va recomanda cateva remedii impotriva durerii. In cazul unor dureri severe sau daca doresti sa le eviti, poti incerca cateva leacuri naturale. Sangerarea gingiilor poate fi tratata la fel.

7. Pune un saculet de ceai in apa inghetata. Aplica acest saculet inghetat pe zona afectata pentru a scapa de durere;

8. Prepara o pasta din piper negru si frunze de busuioc si aplica pe zona dureroasa.

Sau Aulin, nurofen forte, ketonal, Ketorol sau intreaba farmacistul, dar cel mai bine e sa mergi la dentisthappy

| nic3rr a răspuns:

Aulin

| florynpuffy a răspuns:

Ketorol.e in jur de 5.5 lei si iti garantez ca e foarte bun.
In 5 minute iti i-a durerea cu mana...
O zi buna!