| Justina10ify a întrebat:

Ce pastile sunt bune pentru dureri de masele? Sau alte solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cea mai bună soluție este să mergi la stomatologie!
Sănătate.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Din categoria, medicamente: exista un anestezic local Dentocalmin, se pune direct pe masea, cu un betisor de urechi, dar mare grija sa nu atingi obrazul sau gingia ca imediat isi face efectul. Eu il cumparasem, cam la o luna dupa ce am nascut, inainte sa ma duc la dentist.
farmacistul, un prieten de familie, mi-a zis ca pot sa il folosesc dar sa nu alaptez vreo 4-5 ore.

Din categoria leacuri babesti: o gura de tuica sau palinca, pe care o tii la maseaua respectiva (nu o inghiti, ca nu e obligatoriu, decat daca vrei tu neaparat).

| Percuție_Ionut_1999 a răspuns (pentru EmaS):

Deci am ancercat detoate dar degeaba nu stiu ce sa fac mor de durere

| darrio2007 a răspuns:

Algocalmin fiola(se bea)sau Aulin pastile.

| vio2006 a răspuns:

Buna ziua, Justina,
Iti recomand, desi nu sunt medic, sa nu te tratezi niciodata dupa ureche. Pentru dureri de dinti, poti lua antiinflamatoare, doar pentru cateva ore, pana te duci la medic. Acestea doar iti reduc durerea, daca ai o infectie nici nu-ti trece total (durerea). Urgent la medic, infectiile stomatologice sunt extrem de periculoase, iti poti pierde dintele sau mai rau, pot fi afectate si alte zone! Sanatate multa!

| anUcy a răspuns:

Ketonal.Il iei si dupa jumatate de ora nu te mai doare.Stiu din proprie experienta.

| Kidd_6010 a răspuns:

Poti lua Nurofen si Ibuprofen 300
Dar cel mai bine ar fi sa mergi la dentist, pentru ca luand atatea calmante vei fi dependenta si aceste calmante nu fac decat sa te calmeze pe moment, pe cand daca te duci de 2-3-4 ori la dentist nu te va mai durea niciodata...
Ti-o spun din proprie exp, eu am 2 masele de tratat si trebuie sa ma duc de multe ori DAR asta e...TREBUIE!

| Maria84 a răspuns:

Cel mai bun medicament e dentistul, orice calmant nu va rezolva nimic daca acea maseluta este afecatat. Calmantele sunt bune pe moment, dar pana la urma tot la dentist e bine sa ajungeti. Cu stima

| buterfly7 a răspuns:

Pai poti sa pui in flacon apa calda si sa tii flaconul pe burta in patut, sau mergi la farmacie si spui sa-ti dea ceva pentru disemnoree, asa se numesc.

| buterfly7 a răspuns:

Scuze am citit gresit happy

| Raluca_3317 a răspuns:

Ia un Nurofen Expres. Localizeaza sursa durerii si are efect rapid!

| Apopei_Danut_1987 a răspuns:

Trece pe dracu

| Apopei_Danut_1987 a răspuns:

Trece pe dracu nu iti trece

| adynutza18 a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru masele este Dentocalmin pentru ca am incercat si isi face efectul pe loc...