| AlleXuSS a întrebat:

Salutare, vin si eu cu o intrebare (nu prea obisnuiesc sa pun intrebari dar chiar am nevoie de cateva sfaturi acum).
Ideea e ca eu nu am mai lucrat timp de 6 luni, am avut ceva probleme si nu am avut voie sa fac mare efort, inainte de asta am lucrat ca lucrator depozit stat in picioare 8 ore +alergat prin depozit, eram obisnuit sa stau in picioare alea 8 ore nu aveam nicio problema!
Acum recent de cand m-am angajat iar simt ca-mi cedeaza picioarele si nu mai pot sta la fel de mult in picioare, este o durere (normala zic eu) la incheituri (in spatele genunchiului) nu bag durerea in seama dar ideea este ca parca este mult mai dureros ca inainte sa iau pauza. Am 23 de ani, astept ceva pareri dar nu veniti cu raspunsuri gen o sa te inveti dupa 1 luna 2 sunt sigur de asta dar totusi m-ar ajuta o idee cu ceva gel, unguent sau ceva!(nu sunt fan pastile).
Multumesc o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Eu zic sa iti schimbi locul de munca.Am lucrat si eu in depozit ca si tine, crede-ma ca acolo esti bun doar cat esti tanar si te tine coloana.Depozitul nu lasa loc de cariera simplilor angajati. Orienteaza-te catre ceva de birou, un call center, dispecerat de paza, dispecerat de transport, orice munca de birou.Macar la joburile astea nu iti distrugi sanatatea iar salariul este tot cam acolo de regula.Adica pana in 3000 de lei cu tot cu bonuri de masa (daca se dau).In ce priveste problema ta de sanatate, nu stim nici ce ai avut si nu putem sa iti dam vreun sfat.Si chiar daca am stii, nu suntem doctori. Uite eu am astm si din cauza asta am renuntat la munca in depozit.Crezi ca m-ar fi putut ajuta cineva de pe TPU? Bineinteles ca nu.Mi-am schimbat jobul cu unul de birou si aia a fost.

| AlleXuSS explică (pentru siriusblack98):

Salut multumesc frumos pentru cuvintele spus
Stiu ca in mare asta e la depozite dar n-o sa stau toata viata pe depozit adica mi s-a cam luat si mie dar asta a fost job-ul meu de cand am terminat liceul pentru ca acum sa fim sinceri poti gasi undeva ceva de munca usor dar fara experienta? eu daca am terminat o scoala profesionala si am o diploma care nu mai e valabila din cauza ca nu mai exista "acea meserie" iar in privinta asta cu depozitul o sa vreau sa fac un curs de calificare ceva ce mi-ar placea mie sa fac in viitor momentan o sa trebuiasca sa "stationez" in depozite big grin cat despre problema mea sunt constient ca nu o sa ma poata ajuta cineva dar o idee acolo cat de mica ar fi buna big grin si nu nu am avut o mare problema de sanatate la mine e o problema din copilarie cu "scolioza" si a trebuit sa fac recuperare si nu aveam voie de munca fizica!

| siriusblack98 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Uite spre exemplu prin call centere nu se cere experienta. Unii cer dar 60% nu cer decat sa fii serios si sa vorbesti mult la telefon.Acolo o sa te plangi doar ca stai prea mult pe scaun. Uite pe depozite spre exemplu ai putea face un curs de stivuitorist. Oasele nu ti le rupi si esti platit foarte bine oriunde in lume.Eu ma inscrisesem la cursul asta si am renuntat ca fraierul desi experienta aveam putina ca le manevram si eu prin depozit cat am lucrat.Pur si simplu am zis ca nu e de mine.Costa in jur de 900 lei,mai mult sau mai putin.Dar daca ma intrebi pe mine care ar fi cea mai rentabila afacere cu un minim de investitie,frizeria. Faci un curs, iti cumperi o masina de tuns, foarfeca si pieptene, deschizi pe un PFA, inchiriezi un spatiu mic si deja dupa 3 luni esti pe profit.

| AlleXuSS explică (pentru siriusblack98):

Am vrut si eu la un moment dat sa iau un permis d-ala de stivuitorist dar nu ma puteam duce la cursuri pentru ca eu aveam programul de lucru 9-18 si programul la sediul de la stivuitoristi era de la 8-17 si nu puteam ajunge mi-au oferit "marlanii" de la depozitul unde lucram o oferta de "nerefuzat" imi platesc ei cursurile de stivuitor dar daca acceptam asa trebuia sa lucrez 6 luni obligatoriu la ei ca vezi doamne. si am zis nu ca nu-mi convine si am demisionat a doua zi si intre timp mi-am rezolvat si eu problemele adica acele 6 luni am stat bine mersi acasa laughing
cat despre asta cu, call centerul nu sunt genul adica nu prea imi place sa vorbesc la telefon uite eu de ex pe telefonul personal am 3000 si cv de minute dar daca vorbesc 10 minute pe luna la telefon e bine laughing sa vezi si sa nu crezi!

| siriusblack98 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Ohoo,pai ti-au facut o oferta chiar buna cu 6 luni obligatoriu.La depozitul unde am lucrat eu iti dadea licenta dobandita la curs NUMAI dupa 3 ani in respectiva firma. Daca plecai mai devreme de 3 ani de acolo erai nevoit sa le dai banii pe curs (14 sau 15 mil ziceau ei ca este la vremea respectiva) ca sa iti primesti licenta de stivuitorist. Bulangii in orice caz toti.Asta e santaj in toata regula, doar ca unul facut cu semnatura si stampila.

5 răspunsuri:
| Nonolita a răspuns:

Nu, nu te inveti. In schimb distrugi picioarele. Mergi la medic dar poate ar trebui sa-ti schimbi locul de munca.