| ccAndrei a întrebat:

Scuzati categoria, dar am si eu o intrebare. Am 13 ani si nu mi s-a schimbat vocea. Adica, nu mai e cum era la 11 ani, s-a mai ingrosat putin. Dar nu prea sunt multumit. Jumatate din baietii din clasa mea au vocea mai groasa si ma deranjeaza. Cand se schimba? Sau ce pot sa fac ca sa mi se ingroase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta pentru ca nu ai intrat inca la pubertate.
Curand intr-un an sau doi, vei ajunge si acolo si abia atunci ti se va schimba si vocea.
Baietii intra un pic mai tarziu decat fetele la pubertate si nu toti se dezvolta in acelasi timp.
Dar ce-i graba asta?
Traieste-ti copilaria si bucura-te de ea!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu toti baietii se dezvolta la fel. Asteapt si ti se va ingrosa si tie vocea. Nu te grabi spre maturitate. Cand vei ajunge la o anumita varsta iti vei dori varsta pe care o ai acum. Ti-o spun din proprie experienta.

| ccAndrei explică (pentru darrio2007):

Multumesc mult amandurorora! Aveti mare dreptate, am uitat de copilarie.