| anonim_4396 a întrebat:

Sintofolin+progesteron au efect in intreruperea de sarcina? astept raspuns urgen! daca nu ce imi indicati sunt ceva inlocuitori? am doar 1 luna. de avort mie teama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Progesteronul te ajuta sa pastrezi sarcina, nu sa avortezi. Sintofolinul are alte indicatii. N-o sa avortezi asa, dar s-ar putea sa te mutilezi grav si sa-ti mutilezi si pruncul. Daca chiar vrei sa il ucizi, mergi la ginecolog. Facand avort empiric, dupa ureche, riscul tau de a muri e imens, poate chiar de 50%.
Cred ca simti frica de avort fiindca stii ca asa iti omori copilasul. Poate ar fi bine sa te mai gandesti. Eventual, dupa ce nasti, daca nu poti avea grija de bebelus, il poti da spre adoptie. E o solutie mai buna...

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi la medic daca tot nu vrei sa pastrezi sarcina, parerea mea e sa nu te joci totusi e vorba de 1 luna, s-au intamplat atatea nenorociri, au fost persoane care au decedat ca au incercat sa-si provoace intrerupere de sarcina. Pacat ca te gandesti la intrerupere sunt atatea persoane care isi doresc un copil si nu pot avea, gandeste-te ca s-ar putea si tu mai tarziu sa-ti doresti un copil si sa nu-l mai poti avea. Stiu pe cineva care si-a facut avort si dupa 3 ani cand a vrut un copil a aflat ca nu-l mai poate avea asa ca gandeste-te bine. Oricum varianta cu pastilele pe care vrei sa le iei exclude-o.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie teama
nu mai citi toate prostiile de pe net... unde fiecare spune ce a auzi. Chiar ieri am fost cu o prietena la avort.Nu a fost deloc asa rau pe cat credeam ca va fi. A anesteziat`o...si in 45 de minute s-a trezit.La inceput era putin ametita.In 3 ore...mergea singura...nu mai avea nimic.Pe moment a sangerat, dar pana azi i s-a oprit sangerarea.Seara asta mergem la un bal si pe urma la un majorat...deci e foarte bine din moment de vine la asa ceva.Nu e deloc atat de grav pe cat crezi. Si era la 10 saptamani de sarcina...deci 2 si putin.
Nu`ti fie teama >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E mai bine sa mergi la un cabinet particularacolo are mai multa grija de tine decat sa-ti faci de capul tau ceva sa dai in altele. daca faci intrerupere de sarcina ti se face anestezie iar prin aspiratie se spune ca nu doare fizic atat de tare. nu garantez pentru sufletul tau. s-ar putea sa cari niste pietre de moara toata viata.multa intelepciune.