| Adelina1995 a întrebat:

Se poate face avort in a-2-a luna de sarcina?

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate face avort pana in saptamna a a 12-a de sarcina (se numara din prima zi a ultimei menstruații)

| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea de sarcina se poate face legal si fara probleme doar incepand din a 2-a luna de sarcina adica cu incepere din a 5-a saptamana si pana in a 12 saptamana inclusiv. Medicul ginecolog este cel care poate propune cea mai eficienta metoda de a fi folosita in functie de rezultatul consultatiei ginecologice efectuate in mod obligatoriu, precum si a starii fizice si de sanatate si anume : avort medicamentos, prin aspirare cu pompa de vacuum sau prin chiuretare. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se pote face, dar sa nu se depaseasca 2luni jumate, cel mult 3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Ce Ai Vrea Vreodată Să-ți Omori Copilul?!
Un copil este cel mai de preţ dar pe care ţi-l poate oferi Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dacă nu alăptaţi copii, veţi alăpta cancer!" „Nu creşteţi câini creşteţi copii. Nu vreţi copii? Trăiţi ca fraţii"
Arsenie Boca

| Adelina1995 explică (pentru anonim_4396):

Am doar 14 ani, ce sa fac?

| pufipo a răspuns (pentru Adelina1995):

Buna, in cazul tau, ar trebui sa vorbesti cu parintii tai
oricum nu cred ca ginecologul iti va face vreodata "avort", tu fiind minora

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Adelina de unde esti exista asociatii care te pot ajuta daca nu ai pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te a pus sa faci sex?
Responsabilitatea ultima pentru prevenirea sarcinii ramane in mainile a doi oameni: femeia si partenerul ei.
Cand instrumentele ucigase intra in uterul femeii, atunci embrionul simte ca ceva strain a intrat in mediul lui si reactioneaza miscandu-se violent din pozitia in care se afla. In acelasi timp, bataile inimii cresc de la 140 la 200 pe minut. In momentul in care embrionul este prins de instrumentele medicale ucigase, se intampla ceva cutremurator: el deschide gura larg, ca un strigat in tacere, si moare.
Vizionează acest film Strigatul Mut.
Sa nu ti fie rusine de sarcina, sa ți fie rusine de crima pe care vrei s-o savarsesti. Rusinea pe care o simți acum se va transforma în dragoste pe cand crima ( avortul ) iti vor aduce moartea vesnica

| Adelina1995 explică (pentru anonim_4396):

Am facut Dragoste, pentru ca ne iubim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adelina1995):

Copilul este rodul iubirii parintilor şi darul lui Dumnezeu, care vine spre bucuria tuturor.
Dumnezeu ne-a poruncit, în Cuvântul Sau, Exodul 20:13: „Sa nu ucizi"
In Geneza 9:6big grinaca varsa cineva sangele omului, si sangele lui sa fie varsat de om, caci Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Lui." Cu alte cuvinte, cand ucizi o persoana, Il ataci pe Dumnezeu, pentru ca i-a creat pe oameni dupa chipul Sau.

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

TE iubestee? Spune-i sa isi accepte raspunderea as cum i-a placut fapta sa creasca si copilul! Daca te pune sa faci avort este LAS! Nu te iubeste! Exista asociatii care te pot ajuta! Exista oameni care cresc copii abandonati. Nu il avorta. Nastel si dupa aia mai vezi daca il cresti sau nu. Parintele Vasile creste copii abandonati si se roaga de fetele care vor sa ii omoare sa nu o faca. Ai aici facebookul lui https://www.facebook.com/tamas.antonio

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Adelina ai Facebook?

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Adelina asta scrie parintele Vasile Antonio pe Facebook:
Dragi prieteni, avem 100 de copii salvaţi de la avort! Campania noastră purtată în mediul online a trezit conştiinţe, iar susţinerea tuturor celor implicaţi a îndreptat multe vieţi!
Mă plec în faţa domniilor voastre eu, nevrednicul, mulţumind Sfintei Treimi pentru toate minunile.
Lupta noastră, viaţa lor!

Copilul tau este dorit in lume incearca si ai sa vezi!

| Adelina1995 explică (pentru Ramo02):

Am doar 14 ani, el 19. El vrea copilul insa eu nu prea.

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Bravo. De ce nu? Asta inseamna sa iubesti. sa dai viata.

| Ramo02 a răspuns (pentru Ramo02):

Ce planuri de viitor mai ai? In clude si copilul in ele. Pe primul loc copilul si apoi altele. Distractiile de o noapte, cluburi alcool nu duc la nimic. Dar daca vrei sa lucrezi, poate vrei sa faci scoala, intri la seral se face la fara frecventa, adica mergi când poti si asa termini liceul. Inveti bine la scoala?

| Adelina1995 explică (pentru Ramo02):

9,34 Media generala.

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Bravo! El ce face? Cu ce se ocupa?

| Ramo02 a răspuns (pentru Ramo02):

La ce liceu ai vrea să mergi?

| Ramo02 a răspuns (pentru Adelina1995):

Ce poza frumoasa ai la profil! Eu acum am schimbat poza, astept 24 de ore sa se actualizeze.

| Ramo02 a răspuns (pentru Ramo02):

Eu ies, mă pun sa dorm. Maine merg la serviciu. Las id meu de mess daca vrei sa vb mai repede si mai usor, dar til las in privat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles exact sensul, Dumnezeu cand a zis ca a facut om după chipul sau, nu s-a referit la faptul ca Dumnezeu ar avea față ca omul, ci s-a referit la chipul sau adică la calitatile lui Dumnezeu, iubirea, intelepciunea, pe care oamenii le au, oamenii iubesc, oamenii gîndesc, si i au decizii, deci in sensul acesta sunte m creati după chipul si asemanarea lui Dumnezeu, referitor strict la calităti, mai pune mîna pe Biblie si citeste cu atentie, nu scrie tu ce vrei din capul tau, nimeni nu l a vazut pe Dumnezeu ca sa poata sti cum arată, deci logica ta cum ca am fi ca Dumnezeu la chip, este nefondată si ne adevarată.

| minrest a răspuns (pentru Adelina1995):

Nu exista nici o activitate numita dragoste. Exista o activitate numita sex care se face, ca mecanism de baza, la fel fie ca se face contra cost, de placere, din dragoste, pentru cimentarea unei relatii, din datorie sau, ca in cazul tau, ca rezultat al unei inselatorii.

| florinflorescu a răspuns:

Da, sunt medicamente puternice care intrerup sarcina. dar costa, nu sunt garantate 100% ci 80-90%. cel mai bine te indruma un ginecolog.

| Ramo02 a răspuns:

Nu se face. Este crimă. Avortul este o crimă.
https://www.facebook.com/pg/provitabucuresti/videos/?ref=page_internal

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Ramo02):

Si cine esti tu sa deciz ce sa faca o anumita persoana? Faci cumva tu avort? E pacatul ei si gata

| Ramo02 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Este un pacat mare. Si un copil este un lucru minunat.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Ramo02):

E pacatul ei.Dar la varsta aia ce poate sa faca cu un copil? Macar daca avea 18 ani.Asta o sa ii fie invatatura de minte si sigur o va marca mereu.Eu stiu pe cineva care a facut avort la 6 luni! Si pur si simplu i-a dat copilul sa il vada inainte sa moara.Si acum merge prin cluburi si se disteaza cu alti barbati.De ea ce-ai mai putea zice? Ca nu pare deloc marcata.Iti dai seama ca a vazut copilul cum moare in bratele ei.

| Ramo02 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Si daca a vazut copilul asta ce inseamna? Ca copilul ala avea o inima care batea! Pai si nu ii avort!

| Ramo02 a răspuns (pentru Ramo02):

Adica crima?

| Ramo02 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Si părerea mea este ca a afectat-o!