| Alex_1450 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum fac sa scap de depresie si griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul specialist pentru combaterea depresie dacă psihologul nu a reușit.
Griji avem cu toții dar și nevoi!
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Depresia este o boala si numai medicul specialist o poate trata.Grijile le aduce viata, iar uneori si le mai creeaza singur insusi omul.

| danielaxyz a răspuns:

Eu mi-am comandat bratara energetica IRenew, mie mi-a facut bine, din cauza energiilor negative pe care le aveam

| AllysaDeea a răspuns:

Pai povesteshte-i cuiva ce necazuri ai! Ps:http://x-concurs.co.cc/concurent-AllyNa.html poti sa imi dai un vot te rog?

| doctorandus a răspuns:

Te duci la medic si iti prescrie antidepresive. Depresia e o boala si se trateaza cu medicamente.

| LOkk12 a răspuns:

Primul lucru ce trebuie sa faci este sa nu stai inchis intre 4 pereti
Iesi cu prietenii la disco
Povesteste cuiva ce ai pe suflet, chiar daca problemele si grijilet nu vor disparea in schimb te vei simti mai liber

| tubica a răspuns:

Mmmm...depresia e la fel o boala ca oricare alta.Numai ca asta e de natura sufleteasca.Mi-e mi-a zis un medic ca nu-i bine sa-mi dau eu singura diagnosticul.Si iti spun si tie la fel.Sa nu-ti dai singura diagnosticul:depresie. Poate e altceva.Insa oricum am lua atunci cand ai griji si ganduri depresive omul tinde sa creada ca are depresie.Si eu ma confrunt cu aceasta stare de 5 ani de zile.N-am spus nimanui fiindca mi-a fost frica ca nu ma vor intelege ai mei.Nici acum nu stiu ce am cu precizie.Dar stiu ca ceva nu-i regula.Acest lucru numai atunci voi afla cand voi merge la un specialist.Si tu la fel atunci vei afla.Degeaba ceri ajutor pe TPU. Oamenii care n-au trecut prin asta nu pot sa te ajute. Orice sfat ti-ar da tu ar trebui sa-l urmezi ceea ce mi-e greu sa cred c-ai putea.Un om depresiv nu se poate ajuta singur fiindca nu are puterea necesara de a iesi din asta.Ai nevoie de ajutorul cuiva de incredere care te intelege. Orice sfat ai urma de aici n-o sa te tina mult si o sa cazi din nou inapoi. Daca esti un om credincios atunci iti recomand rugaciunea, vizitarea Bisericii cu regularitate sau sa vorbesti cu un preot.

Iti recomand filmul "The Secret";) sigur te va pune pe ganduri.Numai sa ai rabdare sa te uiti pana la sfarsit.La final te vei simti mai bine.

http://documentare.digitalarena.ro/secretul-2006/

| BlackMillFan a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, sa vezi lucrurile dintr-o alta perspectivahappy asculta muzica, joaca-te si mai uita de griji. Asculta Blackmill, poate iti placehappy

| demonxyz a răspuns:

Buna si eu aveam momente din astea...ai auzi vreodata de idoser? sunt melodii care te face sa te simti bine eu una le compar cu drogurile dar diferenta dintre droguri si idoser este ca nu iti provoaca nici dependenta si nici probleme de sanatate! :X deltalii la: no.death90

| kzn00b a răspuns:

Sa faci un sport, ceva sa ai ocupatie, numai nu pc ( te streseaza ), de preferabil un fotbal ceva, sala tongue sau acasa flotari... etc. big grin funda?happy

| kzn00b a răspuns:

@Allysa raspuns total eronat... e de umpluturahappy
@LO12 el are griji si depresii si deja il pui sa se duca in club? tu glumesti...
@Alberta nu e chiar asa de usor dupa cum zici tu.

| Alberta98 a răspuns:

Pai stai calm, nu trebuie sa-ti faci griji din orice! sau cel mai bine e sa-i povestesti cuiva...:*