| Vamp1rusS a întrebat:

Stie cineva in mod sigur cam cat timp mai `traieste` creierul dupa ce inima noastra inceteaza sa mai traiasca? Am auzit ipoteze ca ar putea sa mai traiasca inca 5 secunde sau ceva de genul! Va rog luminati-ma cu asta ba chiar cu mai multe detalii despre creierul uman, dupa moarte sau alte ipoteze dovedite!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Sunt operatii care din anumite motive este necesara intreruperea inimii pentru cateva minute, sau se intampla fara vointa, totusi daca reporneste inima in maxim 4-5 minute omul traieste fara sa aiba probleme pe viitor, deci creierul nu moare, insa daca trec mai mult de 5 minute din lipsa oxigenarii creierului apar probleme si persoana respectiva poate devenii o leguma, asa ca viata creierului dupa ce se opreste inima nu este doar 5 secunde si mult mai mult

| Zenithf a răspuns (pentru Felys):

Sunt si cazuri in care supravietuieste fara probleme dupa un stop cardio-respirator de juma' de ora. Persoana cu probleme este bagata la frigider, pana creierul este racit la nu stiu cate grade, si atunci activitatea lui este redusa (ca la o persoana in coma), si necesarul energetic si de oxigen a creierului este redusa la un procent. Coma indusa se practica in multe cazuri, dupa evenimente traumatice, in cazul operatiilor prelungite si in alte cazuri, pentru protejarea creierului.