| Kawaiikiss a întrebat:

Stiti cumva la ce tip de medic ar trebui sa apelez pentru diagnosticul exact al tulburarii bipolare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Neurologul n-are trewaba cu tulburarea bipolara. Iti trebuie diagnostic de la un medic psihiatru in sensul asta. Poti cere trimitere de la medicul de familie sau poti merge tu direct la o clinica de psihiatrie sau la un cabinet individual al unui psihiatru.

| Kawaiikiss explică (pentru diaac):

Faza e ca nu vreau sa apelez la medicul de familie aici. Daca ar afla familia ca eu cred ca sufar de tulburari bipolare probabil ca mi-ar spune ca sunt proasta si m-ar trimite sa invat sau ceva de genul. Deci orice altceva, numai medic de familie nu? laughing

| diaac a răspuns (pentru Kawaiikiss):

Se poate merge si direct la psihiatrie. Dar daca esti minora, oricum vei avea nevoie de consimtamantul parintilor pentru orice evaluare sau interventie.

| Kawaiikiss explică (pentru diaac):

Trebuie neaparat sa fie din partea ambilor parinti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kawaiikiss):

M-am dus pentru ca eram schizoid. am avut cosmaruri toata viata.
cel putin nici un psihiatru nu te pune la curect cu efectele pastilelor pe tine, am vazut ca mi se intampla de toate ca unui soarece de casa. tine cont si ca poti fi obligat, nu e legal, dar mai multe legi sunt scrise in favoarea lor decat a ta.
si considera si faptul ca psihiatria e pentru a curata societatea. nu pentru ca esti cu adevarat bolnav, doar pentru ca nu te descurci. tu doar te excluzi din marile categorii sociale.
iar daca totusi stiu si eu doamne iarta-ma te duci, nu da toate traumele din casa. o sa-ti curete creierul si o sa te ia drept neom.
iar tulburarea bipolara poate fi doar efectul tau de spirit. tinand cont ca spiritul inseamna tot ce simti. pentru mine e foarte usor sa fac yoga de exemplu ca sa ma simt placut iar apoi sa ma gandesc cine sunt ca sa imi ia toate puterile. ca oameni suntem dihotomici, ce vrei...
nu, poti sa vii si singur, dupa aia, cand vei avea biletul cu boala ta scrisa intr-un cod pe care nici tu nu il stii, parintii nu mai au nimic de spus.

| diaac a răspuns (pentru Kawaiikiss):

Din cate stiu, daca nu este un caz special (gen sunt divortati si diagnosticul eventual ar fi folosit ca proba intr-un proces), atunci cred ca este de ajuns acordul unui singur parinte. Asa am citit, dar nu stiu sigur - cel mai bine te interesezi la un psihiatru (acesta iti poate spune sigur de ce ai nevoie si pentru o simpla intrebare de informare nu e nevoie de niciun acord - programare nu iti poate face asa, dar detalii poate sa iti dea despre ce ai nevoie ca sa te programezi).

7 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Psihiatru

| digit12 a răspuns:

La un neurologist.
Funda?