| JMSDH a întrebat:

Care sunt mai exact cauzele tulburarii bipolare?
Va rog fara sa copiati nimic de pe net. Vreau sa imi raspunda cineva care chiar se pricepe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shatteredx a răspuns:

Nu iti dau copy paste pentru ca m-am interesat si eu mai demult de lucrul asta.
Poate fi mostenita, in 1% din cazuri insa cauza reala ar fi o copilarie/adolescenta traumatizanta cu experiente neplacute datorita anturajului, familiei si altele. S-ar mai putea cauza si datorita stresului, abuzului de medicamente, drogurilor, alcoolului si altele. Riscul de suicid este foarte mare la pacientii diagnosticati cu tulburare bipolara, mai ales cand sunt in acea stare de depresie. Nu stiu exact procentele. Exista doua stari predominante in cazul in care o persoana sufera de tulburare bipolara: stari maniacale si stari depresive dar banuiesc ca asta stii si tu. Se zice ca necesita tratament cu antidepresive si indivizii care sufera de boala vor ajunge la o stabilitate emotionala pe la varsta de 30 de ani

1 răspuns:
| cυρcαкє a răspuns:

Buna

Pai din cate stiu si am inteles eu, tulburarea bipolara consta in schimbarea starii psihice. :d
Am inteles ca nu vrei de pe internet, dar mai bine citeste de aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_bipolar%C4%83. Asta te va lamuri;)

Pa-pa!