| Minioana a întrebat:

Stiti dupa ce perioada am voie sa raman insarcinata de la administrarea vaccinului antihepatic Twinrix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intrebi atat medicul care ti-a recomandat vaccinul cat si un medic ginecolog.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Vaccinul Twinrix se administreaza, de regula, in 3 etape: prima-la momentul ales, a 2-a peste o luna, a 3-a peste 6 luni.
Dupa tratament trebuiesc efectuate analize pentru a evalua efectul si alte eventuale dereglari aparute.
Tratamentul se face STRICT sub supravegherea unui medic specialist care te va evalua si indruma pe parcurs.
Fabricantul specifica doar ca nu se administreaza femeilor insarcinate, ca urmare timp de min. 6 luni nu ai voie ramai gravida dupa prima administrare, iar dupa acea se decide continuarea sau nu a tratamentului, respectiv daca nivelul componentelor active a scazut suficient in organism pentru a nu se periclita sarcina.
Cu alte cuvinte: fa asa cum spune nea Doctor!