Întrebare recomandată | meatloaf a întrebat:

Sufar de acnee de vreo 5 ani.am folosit N creme,pastile, lotiuni, etc.Nici un rezultat! Sau ..ma rog, poate brevoxyl m-a ajutat cat de cat.Iau si anticonceptionale de aproape 2 ani si totusi nu se vede mare schimbare. Fata arata fff putin mai bine ca inainte sa le iau.Mi-am facut analizele = nu am probleme cu tiroida, nu am stafilococ, nu am infectie in sange.Doar ovare polichistice pentru care fac tratament de vreo 2 luni cred.Doctorii(ginecolog,endocrinolog)nu au stiut sa-mi dea un raspuns concret daca am acnee din cauza ovarelor polichistice sau nu.Nu inteleg de ce..ar trebui sa stie presupun.Am fost la o clinica privata si am dat si destul de multi bani.Am plecat mai confuza decat eram inainte de a intra in cabinet.Intrebarea mea este daca ovarele polichistice cauzeaza acnee si daca se poate scapa de ea prin tratament specifi pentru OP? Va rog sa-mi dati raspunsuri doar daca ati trecut prin asa ceva sau daca aveti pregatitrea necesara.Pe net am citit destule! Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xMeToYouX a răspuns:

Uite si eu am suferit de acnee, dupa un timp am plecat in Germania si am luat o solutie de acnee foarte buna de la un medic dermatolog preparata de mana cand s-a terminat nu am mai avut cu ce sa ma dau dar acneea a inceput sa tot apara asa ca am luat ce aveam mai la indemana.PROPOLIS, da propolis de casa de la albine a fost scump de la piata dar am un unchi stupar iar cand m-am dat cu el am vazut ca cosurile dispar dupa o luna de tratament in care te dai in fiecare seara cu el nu mai aveam cosuri! iti recomand si masca de fata cu miere si un pic de lamaie\mere stoarse e foarte buna si iti lumineaza tenul. Mult Noroc si nu uita Propolisul este cel mai bun remediu!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici cu siguranta nu poti gasi un raspuns. Singurii abilitati sunt medicii. Imi pare rau pentru problemele tale. Sanatate.

| RandyMarsh a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un dermatolog bun.
Unul bun te va ajuta mai mult decat iti poti da seama.
Si eu merg de doua luni, si mi-a dat vreo 4 creme diferite.Nici nu credeam ca e posibil sa ma dau cu atatea creme intr-o zi.
Rezultatele sunt foarte bune, iar acum imi da doar tratament pentru semne, caci de acnee am scapat.
Sunt foarte multe tipuri de acnee, fiecare cu tratament diferit.Un dermatolog BUN te va ajuta foarte mult.
Succes!

| meatloaf explică (pentru RandyMarsh):

Multumesc pentru raspuns, dar la dermatolog am fost(vreo 4), ca nu luam pastile si nu ma dadeam cu creme de capul meu.Tin la sanatatea mea.Multumesc inca o data

| cristinacriss07 a răspuns:

Buna! incearca zynerit.pe mine m-a ajutat

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, acneea poate reprezenta un simptom al ovarelor polichistice - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Totuşi, chiar dacă faci tratament pentru SOP, este posibil ca acneea să NU dispară complet ( sau să reapară după o anumită perioadă de timp )!
De asemenea, chiar dacă te "vindeci" de SOP, afecţiunea RECIDIVEAZĂ ( în general ) după 6-12 luni ( sau după maxim 1-2 ani ) :(
La fel, şi acneea poate să reapară - depinde de fiecare organism în parte...

De asemenea, rezultatele tratamentului antiacneic depind şi de : tipul de acnee, de analizele făcute la recomandarea medicului dermatolog ( dacă s-a identificat corect tipul de acnee ), de tratamentele efectuate, etc.

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

În plus, pe lângă acele "creme, pastile, lotiuni" se putea administra un tratament SIMULTAN adjuvant, cu antibiotice "dedicate", sau tratament hormonal ( cu AC )!

În cel mai rău caz, un tratament cu Roaccutane ar fi trebuit să dea rezultate vizibile...

Toate cele bune.

| angrigore a răspuns:

Cum au spus si ceilalti, un medic e cel mai apt pentru a raspunde problemelor...am avut probleme si eu si mi s-a recomandat sa schimb alimentatia si modul de lucru, lucru ce nu prea a dat rezultat. drept creme am incercat zynerit si mario badescu si au fost ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://pasagera.ro/category/acnee eu zic sa citesti si ce trebuie. Ea a scapat de acnee. Nu m-a interesat cum asa ca nu i-am citit articolele dar vezi si tu solutii pe acolo sau lasa-i o intrebare la unul dintre posturi.

| lau23 a răspuns:

Si eu am folosit creme si alte prosti dar din contra m-am inrautatit cu acneea eu recomand un autovaccin acnee la spitalul cantacuzino din Bucuresti o sa merg si eu cat de curand sa vedem daca scap de acnee cu ajutorul acestui vaccin. Sau de asemenea te poti interesa pe forumuri m-am uitat si eu cateva minute si vezi foarte multe solutii si pareri impartite.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cauzele aparitiei acneei poti fi multiple (ovare polichistice, alimentatie nesanatoasa, activitate hormonala intensa specifica varstei, iginena precara, etc). In multe situatii insa, cauza determinanta nu este cunoscuta (se presupune ca anumite persoane sunt predispuse genetic). Oricum, mecanismul prin care apare acneea este unu destul de complex si singurul medicament care actioneaza pe toate ramurile bolii este isotretinoinul administrat oral (Roaccutane). Mi se pare o greseala de incepator sa tratezi acneea cu anticonceptionale, posibilitatea de recidiva este imensa atata vreme cat hiperseboreea va persista.
Cat despre topice (cum ar fi zynerit si brevoxyl) pot spune ca, in cazurile de acnee moderata sau severa sunt eficiente doar in combinatie cu isotretinoinul, ele singure ne avand actiune antiseboreica (seboreea cu care te-am tot batut la cap este de fapt factorul decisiv in aparitia acneei de orice tip, fara sebum nu putem avea nici acnee)
Isotretinoinul are si uz topic (sub forma de crema in combinatie cu eritromicina, denumirea comerciala isotrexin) dar nu este la fel de eficient ca cel administrat oral pentru ca isi pierde actiunea cea mai importanta (cea antiseboreica)

*PS: Este important sa faci diferenta intre cauzele aparitiei acneei si factorii care favorizeaza aparitia acneei. Cauzele pot fi de natura patologica (cum ar fi ovarele polichistice), alimentara (condimente, conservanti, ciocolata) sau necunoscuta
Factorii aparitiei acneei sunt hiperseboreea, celulele pielii care se divid prea repede producandu-se astfel un exces de piele moarta care astupa foliculul sebaceu si bacteriile patogene care considera foliculul secbaceu infundat casa perfecta. Inflamatia este rezultatul proceselor/factorilor astia 3.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Buna,pe mine m-a ajutat foarte mult Effaclar Duo de la Roche Posay.Am avut acnee medie dar dupa 3 luni in care am folosit crema asta fata mi s-a curatat si nu imi mai apar nici cosuri.

| CamiiŢucăă a răspuns:

Cu problema asta se confrunta si sora mea.A facut nenumarate analize.Asta este din sange.Du-te la un dermatolog bun.El va stii cum sa te ajute.

| NataliaBabalici a răspuns:

Cauta cremele cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Sunt cele mai eficiente pe care le-am testat si am testat foarte multe.