| AnimalLover02 a întrebat:

Sunt curioasa cam cat ar costa niste lentile (nu de alea care se pun pe ochi) alea pentru ochelari. Rama care vreau sa mi-o cumpar nu e scumpa, dar cu tot cu lentile nu stiu la cat ar ajunge. Luni ma duc la control si vreau sa-mi fac o pereche noua de ochelari, nu stiu daca diferentiaza pretul la fiecare dioptrii in parte. Intrebarea este cat costa lentilele (cu dioptri mai mici) aproximativ...
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Cele mai ieftine lentile (sticla simpla, fara filtre etc, absolut deloc recomandate) costa incepand de la 40 de lei bucata. Un pret rezonabil ar fi totusi incepand cu 70-100 lei bucata, ca totusi sa si protejezi ochii de radiatii. In plus, o lentila mai scumpa, mai de calitate deci, se zgarie mai greu. Limita de sus poate fi hiar si de cateva sute de lei bucata.
In afara de rama si lentile o sa mai ai de platit si manopera, care este in jur de 30 de lei (depinde si de cabinet).

| AnimalLover02 explică (pentru PeFuga):

Adica 2 lentile ar fi 200 lei?

| PeFuga a răspuns (pentru AnimalLover02):

Cam da. 150-200 lei perechea

| AnimalLover02 explică (pentru PeFuga):

Eu la fostii mei ochelari au costat 80 perechea laughing))

| PeFuga a răspuns (pentru AnimalLover02):

Da, aia e cea mai ieftina varianta, cea mai slaba lentila din punct de vedere calitativ... spuneam in primul comentariu ca de la 40 lei lentila incep preturile, dar alea se zgarie imediat si nu ofera protectie adecvata ochilor...