| Mary51 a întrebat:

Sunt fată și am condiloame (veruci genitale)
Am citit multe pe net despre ele si mi-e foarte frică că pot ajunge la cancer de col uterin sau altceva, mi-e foarte frică.
Se tratează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Verucile genitale nu provoaca cancerul de col uterin.
Acea tulpina doar produce negi si bube pe organele genitale.
cancerul de col uterin este produs de o alta tulpina a virusului HPV.
Sexul fara prezervativ duce la aceste infectii!
De azi inainte, sexul fa-l numai cu prezervativ, fiindca o noua infectie cu alta boala cu tarnsmitere sexuala iti poate nenorociii organele genitale si viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virusul papiloma apare când ai contact sexual neprotejat, dar și piele pe piele, sau suprafață-piele de aceea e important să ai o igienă corespunzătoare pentru că sunt șanse de răspândire, și mai bine eviți lucrul acesta.

În principiu, mare lucru nu poți face decât să tratezi cu mare seriozitate igiena personală, evită contactul cu zona respectivă pentru prevenția răspândirii negilor. Consumă vitamina C și ia-ți complex de vitamine pentru a-ți crește imunutatea. Vor dispărea de la sine, importantă este răbdarea și igiena. Până la cancer mai este mult.

| KR0NSTADT a răspuns:

Degeaba ai citit multe. Dacă ai fi citit ce trebuie, ai fi aflat că se tratează.
https://www.laurusmedical.ro/veruci-genitale-si-condiloame-acuminate/