| gfdessjtyrd76 a întrebat:

Sunt insarcinata in 7 saptamani, si a-si vrea sa ma duc la piscina pentru. ca nu prea fac miscare si am inceput sa iau in greutete. POATE FI PERCULOS INOTUL PT. SARCINA'?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte bine ca ai luat aceasta decizie. sportul e foarte important pe timpul sarcinii. te va ajuta pe timpul sarcinii si vei naste usor. dar eu cred ca ar trebui sa mergi la o piscina unde apa sa fie cat de cat calduta.inotul nu poate fi periculos pentru sarcina, din contra este benefic.iti doresc sarcina usoara, un bebe frumos si sanatos!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inotul nu e periculos dar clorul sau ozonul cu care dezinfecteaza apa e foarte foarte periculos pentru o sarcina atat de mica. Nu te duce, fa altfel de miscare.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic ca ai face foarte bine insa trebuie sa alegi locul potrivit pentru asta... daca la voi in oras este bazin olimpic atunci du-te acolo pentru ca e mai stricta curatenia... la noi in Oradea da drumul la public in bazinul olimpic dimineata si seara... e ok ca apa e curata, normal se plateste dar merita pentru ca nu lume multa... e foarte bine ca te-ai gandit sa inoti... e un sport care misca aproape toata musculatura si face bine si la bebe... cu luatul in greutate iti pot spune dupa mine ca ar fi bine sa ai grija ce mananci ...adica sa nu mananci pentru doi ci doar pentru unul... eu am mancat ca o sparta si m-am ales cu multe kg in plus si acum dupa 3 ani ma chinui sa slabesc... nu zic ca nu merge dar e fff greu... daca ai grija cat mananci nu va fi problema... in jur de 10 - 12 kg se pune la o sarcina... dupa nastere de acele kg scapi usor insa daca pui mai mult va fi greu... mai ales ca dupa nastere nu poti tine cura imediat ca vei alapta... asa ca mai bine previi... eu asa as face daca as putea sa o iau de la capat... si linistita du-te la inot numai ai grija unde sa nu te alegi cu alte surprize... dar poti incerca si gimnastica pentru gravide ...multa santate si sarcina usoara

| psiholoaga a răspuns:

Exista un tip de gimnastica in apa care se face cand esti gravida, cu miscari mai lente. Mergi la un club de wellness si vorbeste cu antrenorii de acolo. Mai poti sa mergi la plimbari dese. Mersul nu face rau nimanui.

| Zoombe3 a răspuns:

Este chiar benefic inotul, dar nu in ultimul trimestru de sarcina si fara efort fizic prea mare. Mai bine zis un fel de balaceala. DAR NU ESTE INDICAT SA SLABESTI IN TIMPUL SARCINII, ORICAT DE GRASA AI FI, AI LUAT IN GREUTATE PT. CA ESTI INSARCINATA, ITI SUGEREZ SA DUCI SARCINA PANA LA CAPAT, DUPA CARE POTI SLABI SANATOASA.

| Parintele a răspuns:

Pai daca de la 7 saptamani tu te plangi ca ai luat in greutate si probabil iti pare rau ca te ingrasi nu este prea bine..sarcina dureaza inca mult si este normal sa te ingrasi.Intreaba bebele daca te lasa sa slabesti.Eu zic sa faci miscare usoara si sa nu incerci sa te infometezi sau sa te obosesti cu exercitii fizice extenuante.Gandeste-te mai intai la bebe apoi la silueta ta.Si dupa sarcina o sa te refaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sportul este recomandat și în timpul sarcinii.
În cazul tău, îți recomand gimnastică în apă, nu înot.
Consultă și medicul ginecolog, are sfaturi foarte bune pentru tine.
Sarcină ușoară.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si te mai alegi si cu o ciupercuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotul nu este periculos, este chiar indicat pe toata perioada sarcinii.in cazul in care ai tensiune mare nu este indicat sau daca medicul ginecolog nu il recomanda din diferite motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie periculos in mod normal
Medicul tau ce spune?