| Dixiclart a întrebat:

Sunt operata de apendicita de 5 zile, am voie sa fumez o tigara, 3 fumuri? Nu exagerat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Esti exact ca mine, asa facem si eu cand m-am operat, ''vreau tigari''!
Ai voie sa fumezi, eu in a doua zi ma plimbam cu caruciorul pe hol, nu patesti nimic, eu am fumat si nu am avut nimic!
Funda? Poate si vot? happy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu are nici o legatura. Ai fost operata de o excrescenta a stomacului nu la plamani.

| Holy2010 a răspuns (pentru Salontanul):

Nici nu stiu de unde sa incep...
Apendicele nu are nici o treaba cu stomacul. Daca habar nu ai de anatomie macar nu te face de ras. Si fumatul are un impact MAJOR asupra circulatiei sanguine deci in vindecarea oricarei plagi chirurgicale. In alte tari nici nu te opereaza daca ca fumator nu te abtii de la fumat cu cel putin trei saptamani pre-operator pentru ca iti pui in pericol recuperarea.

| Salontanul a răspuns (pentru Holy2010):

Auzi individule! Eu nu i-am explicat acum anatomia. Stiu unde-i apendicele. Inchipuie-ti ca am avut 4 operatii pe burta datorita faptului ca am facut peritonita si apoi septicemie medicii spunand ca am hepatita si eu aveam apendicita. Cat despre faptul ca fumez post-operator nu moare nimeni. "In alte tari nici nu te opereaza daca ca fumator nu te abtii de la fumat cu cel putin trei saptamani pre-operator pentru ca iti pui in pericol recuperarea." Vezi ca vorbesti prostii? Adica te duci la urgenta cu apendicita si nu te opereaza ca ai fumat? Aiurea. Eu m-am operat de 9 ori in viata mea si am fost fumator si n-am murit. Mai mult, nu te-am intreabat nimic. Da raspunsul care-l crezi de cuvinta si nu te lega de altii care nu te-au intrebat nimic.

| octav005 a răspuns:

Decat o tigare. m-ai bine dai foc la un ziar si inhalezi fumul.

| Holy2010 a răspuns:

De la 3 fumuri nu patesti nimic dar e foarte importat sa nu fumezi o vreme ca sa te vindeci asa cum trebuie. Cum am spus mai jos... in alte tari nici nu te opereaza fara abstinenta de la fumat. Nu iti sabota recuperarea.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Chiar nu te poti abtine?
Tigara nu tine nici de foame, nici de sete, nici de cald... E doar un moft; un moft costisitor si nesanatos.